خدمات آموزشی

زبان ولزی

زبان ولزی

زبان ولزی Cymraeg kəmˈraːɨɡ یا y Gymraeg [ə ɡəmˈraːɨɡ یک زبان بریتونی از خانواده زبان های سلتیک است که بومی مردم ولز است. ولزی به طور بومی در ولز، توسط برخی از مردم نیز در انگلستان و در Y Wladfa (مستعمره ولز در استان چوبوت، آرژانتین) صحبت می‌شود. از نظر تاریخی، در زبان انگلیسی با نام‌های «بریتانیایی»، «کامبرین»،«کامبریک» و «سیمریک» نیز شناخته می‌شود.

 


 

بر اساس سرشماری در سال 2011، 19.0٪ از جمعیت ولز سه ساله یا بیشتر (562016 نفر) قادر به صحبت کردن به زبان ولزی بودند و تقریباً سه چهارم از جمعیت ولز گفتند که هیچ مهارت زبان ولزی ندارند. برآوردهای اخیر نشان می‌دهد که 29.2٪ (884300) از افراد سه ساله یا بیشتر در ولز می‌توانند در ژوئن 2021 به زبان ولزی صحبت کنند.

معیار زبان ولز (ولز) در سال 2011 به زبان ولزی وضعیت رسمی در ولز اعطا کرد و آن را به تنها زبان رسمی در هر بخشی از بریتانیا تبدیل کرد. هر دو زبان ولزی و انگلیسی رسمی هستند. دولت ولز قصد دارد تا سال 2050 یک میلیون گویشور به زبان ولزی داشته باشد. از سال 1980، تعداد کودکانی که به مدارس متوسط ​​ولزی می‌روند افزایش یافته است و تعداد کودکانی که به مدارس دو زبانه ولزی می‌روند کاهش یافته است. ولزی از نظر گویشوران فعال، پر جنب و جوش‌ترین  تنها زبان سلتی است که یونسکو آن را در معرض خطر تلقی نمی‌کند.


لینک های مرتبط

 

آموزش زبان ترکی آذربایجانی

آموزش زبان هندی

آموزش زبان دانمارکی

آموزش زبان یونانی

آموزش زبان ارمنی 

آموزش زبان لاتین

امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
5/5 (1 امتیاز)
نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان های خارجه ملل