خدمات آموزشی

آزمون آیلتس چیست؟| صفر تا صد آزمون IELTS

آزمون آیلتس چیست؟| صفر تا صد آزمون IELTS

آزمون آیلتس به چه کاری می آید؟ قطعا شما با اخذ مدرک آیتلس موقعیت و فرصت های بسیار زیادی، پیش رو خواهید داشت. اگر تصمیم به اخذ مدرک آیلتس گرفته اید احتمالا سوالات زیادی مانند آزمون آیلتس چگونه است؟ این آزمون شامل چیست؟ مدت زمان و زمان برگزاری این آزمون و... و برایتان ایجاد شده است. در این مقاله از آموزشگاه زبان ملل به بررسی کامل این موارد می پردازیم، در ادامه همراه ما باشید.

آزمون آیلتس چگونه است؟

IELTS مخفف International English Testing System به معنی سیستم بین المللی آزمون انگلیسی است. این آزمون از معروف ترین آزمون های زبان انگلیسی جهان بوده و در اکثر دانشگاها و کشورها مورد استفاده قرار می گیرد. آزمون آیلتس در 110 کشور جهان برگزار می شود.

آزمون آیلتس چگونه است؟

این آزمون توسط دانشگاه کمبریج انگستان برگزار شده و قبولی آن برای مهاجرت تحصیلی و در مواردی مانند مهاجرت کاری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که موسسات دولتی و تحصیلی و همچنان مسئولان مهاجرت در سراسر دنیا این آزمون را معیاری برای نشان دادن میزان تسلط به زبان انگلیسی قرار می دهند. از این رو هرساله بیشتر از پنج میلیون نفر در این آزمون شرکت می کنند.

نحوه ثبت نام آزمون آیلتس

آگاهی از نحوه ثبت نام در این آزمون بسیار مهم است و ثبت نام در آن می بایست با دقت انجام شود. لازم به ذکر است با توجه به اینکه این آزمون به صورت آنلاین انجام می شود، به محض اعلان تاریخ برگزاری آزمون آیلتس به ثبت نام نمایید تا زمان را از دست ندهید. جهت ثبت نام در این آزمون مراحل زیر را طی کنید:

 1. جهت ثبت نام در این آزمون به سایت my.ieltsessentials.com مراجعه نمایید. 
 2. پس از مراجعه به سایت گزینه register for your IELTS test را در سمت چپ کلیک کنید. 
 3. پس از کلیک روی این بخش صفحه ای باز می شود که در آن موقعیت مکانی انجام آزمون یعنی کشور و شهر خود را انتخاب می کنید. 
 4. در قسمت test type نوع انجام آزمون آیلتس که به دو نوع آکادمیک و عمومی برگذار می شود را انتخاب کنید. 
 5. با انتخاب نوع آزمون نوبت به انتخاب محل برگذاری آن می رسد. در این مرحله شما شهر و موسسه ای که قرار است در آن آزمون دهید را انتخاب می کنید.
 6. در قدم بعدی زمان مورد نظر خود را برای برگزاری انتخاب کرده و گزینه continue را کلیک کنید. 
 7. سپس حساب کاربری خود را در سایت ایجاد کنید. لازم به ذکر است که  حساب کاربری می بایست قبل از تاریخ ثبت انجام شود. بنابراین بهتر است از قبل به ایجاد آن اقدام کنید. 
 8. پس از ایجاد حساب کاربری یک ایمیل به شما فرستاده می شود که حاوی نام کاربری تان است. در گام بعدی لازم است عکس صفحه اول و دوم گذرنامه تان را بارگذاری نموده و گزینه continue را کلیک نمایید. 
 9. در مرحله آخر هزینه ثبت نام در آزمون را به صورت آنلاین پرداخت کنید. اکنون مراحل ثبت نام شما به پایان رسیده است.

نحوه ثبت نام آزمون آیلتس

اگر به هر دلیلی قادر به انجام ثبت نام نیستید، می توانید انجام ثبت نام این آزمون را به موسسه های معتبر واگذار نمایید. در این صورت شما با پرداخت هزینه تمام مراحل ثبت نام را به کارشناس مربوطه واگذار می نمایید.

شرایط آزمون ielts

همه شرکت کنندگان این آزمون می بایست از شرایط آن اطلاع کامل داشته باشند تا مشکلی در روند آزمون ایجاد نشود. از مهمترین شرایط شرکت در آزمون آیلتس داشتن کارت ملی و اخذ گذرنامه است. از دیگر شرایط آن می توان به پرداخت هزینه این آزمون اشاره کرد. قابل ذکر است که همه متقاضیان قبل از آزمون باید هزینه مربوط به آن را پرداخت کرده باشند.
همچنین شما باید از شرایط سنی برگزاری این آزمون می بایست مطلع باشید. شرکت کنندگان آزمون می بایست حداقل دارای 16 سال سن باشند. آگاهی داشتن از شرایط ثبت نام از اهمیت بالایی برخوردار است، به طوریکه مشکل در هر یک از مراحل انجام آزمون می تواند جبران ناپذیر باشد؛ زیرا مهلت دیگری برای انجام آن در اختیار شرکت کنندگان قرار نمی گیرد. بنابراین شرایط آزمون آیلتس به شرح زیر می باشد:

 • داشتن کارت ملی
 • اخذ گذرنامه
 • پرداخت هزینه آزمون
 • دارای 16 سال سن

آیا آزمون آیلتس در ایران برگزار می‌ شود؟

آزمون آیلتس در ایران نیز مانند بسیاری از نقاط دنیا برگزار می شود. تمام مراکز برگزارکننده این آزمون باید تحت نظر سازمان سنجش باشند. بنابراین هنگام انتخاب موسسه حتما به این نکته دقت نمایید؛ موسسه ای که تحت نظر سازمان سنجش نباشد قادر به برگزاری انجام این آزمون نیست. بهتر است قبل از انجام این آزمون با مراکز و موسسه های معتبر آشنا شده و سپس موسسه زبان انگیسی خود را برای برگزاری این آزمون انتخاب نمایید. پیشنهاد ما به شما شرکت در کلاس های آموزش زبان انگلیسی موسسه ملل است.

آزمون آیلتس شامل چیست؟

آموزش زبان انگلیسی از اهمیت زیادی برخوردار است. از مهمترین دلایل آموزش این زبان شرکت در آزمون آیلتس است. این آزمون برگرفته از چهار بخش شنیداری، ریدینگ، نوشتن و مکالمه است. بخش شنیداری آن 30 دقیقه بوده و سوالات شامل چهل سوال در چهار بخش می شود.

آزمون آیلتس شامل چیست؟

بخش اول و دوم این آزمون موضوعات مکالماتی و اجتماعی را شامل شده و بخش سوم و چهارم آن نیز در مورد مسائل دانشگاهی هستند. شما پیش از شروع این آزمون قادر به چک کردن سوالات هستنید. ناگفته نماند که فایل صوتی فقط یکبار پخش خواهد شد. 

بخش خواندن این آزمون در 60 دقیقه انجام شده و شامل چهل سوال است. این بخش شامل سه متن می شود که درباره موضوعات اجتماعی و علمی بر گرفته از کتاب ها و مجله ها هستند. 

بخش نوشتن نیز در 60 دقیقه انجام شده و شامل دو بخش می شود. بخش اول از شما می خواهد که مشکل فرضی را در متن داده شده با 150 کلمه بنویسید. بخش دوم نیز از شما می خواهد که نظر موافق یا مخالف خود را حول موضوع مشخص با 250 کلمه بنویسید. در صورتیکه کلمات نوشته شده در متن شما کمتر از حد معلوم باشد، نمره ای به شما تعلق نخواهد گرفت.

بخش مکالمه این آزمون به مدت 11 الی 14 دقیقه انجام می شود که شامل سه بخش است. در این آزمون شما به صورت رو در رو با مصاحبه کننده رسمی این آزمون مصاحبه می کنید.

بخش لیسنینگ آیلتس – Listening

 • مدت برگزاری: ۳۰ دقیقه (نیم ساعت)
 • تعداد سوالات: چهل سوال در چهار بخش
 • فایل این بخش فقط یکبار برای شرکت کنندگان پخش می شود.
 • پیش از شروع پخش فرصت چک کردن سوالات را خواهید داشت
 • جواب سوالات لیسنینگ آیلتس می بایست در دفترچه پاسخنامه درج گردد.

بخش اول و دوم آزمون:

این بخش شامل موضوعات اجتماعی بوده و مکالماتی بین افراد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

بخش سوم و چهارم:

در این بخش موضوعات دانشگاهی مورد بررسی قرار می‌ گیرند. یک مکالمه‌ بین چهار نفر و یک کنفرانس تشکیل دهنده‌ی این بخش‌ها هستند.

بخش ریدینگ آیلتس – Reading

 • مدت برگزاری: ۶۰ دقیقه برای ۴۰ سوال
 • در این بخش شرکت‌کنندگان می‌بایست به سوالات مربوط به سه متن که در مجموع بین ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارند پس از مطالعه پاسخگو باشند.
 • این بخش بر خلاف بخش شنیداری شامل زمان اضافه‌ای برای انتقال جواب‌ها از دفترچه سوالات به پاسخنامه نمی شود.
 • متونی که در این بخش برای شرکت کنندگان مورد استفاده قرار گرفته‌اند از کتاب‌ها، مجلات و جزوات عمومی انتخاب شده‌اند و لزوما برای خواننده‌ی متخصص نیستند.

بخش اول آزمون ریدینگ آیلتس: این بخش پیرامون فعالیت‌های روزمره‌ اجتماعی است.
بخش دوم آزمون شنیداری آیلتس: این بخش پیرامون جزوات آموزشی و نیازهای رفاهیست که برای شرکت کنندگان انتخاب شده است.
بخش سوم آزمون شنیداری آیلتس: این بخش متشکل از یک متن بلند با موضوعی عمومی است.
پیشنهاد مطالعه : تقویت مهارت Reading آیلتس

بخش ریدینگ آکادمیک آیلتس – Reading Academic
مدت برگزاری : ۶۰ دقیقه (یک ساعت)
تعداد سوالات: ۴۰ سوال
در این بخش دفترچه ی سوال شامل سه متن است که در مجموع بین ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه را در خود گنجانده است.
در این بخش برخلاف امتحان شنیداری شما وقت اضافه‌ای برای جابه‌جایی سوالات از دفترچه سوالات به پاسخنامه نخواهید داشت.
متونی که در این بخش برای شرکت کنندگان مورد استفاده قرار گرفته‌اند از کتاب‌ها، مجلات و جزوات عمومی انتخاب شده‌اند و لزوما برای خواننده‌ی متخصص نیستند.
در بخش دوم این امتحان برای شرکت کنندگان یک متن علمی انتخاب شده است.
در بخش سوم این امتحان یک متن علمی و یا استدلالی برای شرکت‌کننده انتخاب شده است، در صورتی که این متن حاوی کلمات تخصصی باشد واژه نامه‌ای کوتاه همراه آن خواهد بود.

بخش رایتینگ آیلتس - Writing

آزمون آیلتس جنرال

 • مدت برگزاری ۶۰ دقیقه (یک ساعت)
 • در بخش رایتینگ آیلتس شما به عنوان شرکت کننده در آزمون با دو موضوع روبرو خواهید شد که می‌بایست درباره این موضوعات انشا بنویسید.
 • موضوع اول (Task 1): در این بخش از شما خواسته خواهد شد تا در متنی که حداقل از ۱۵۰ کلمه تشکیل شده است مشکلی فرضی را شرح دهید.
 • در نظر داشته باشید در صورتی که تعداد کلمات استفاده شده در این متن کمتر از حداقل خواسته شده باشد شما نمره از دست خواهید داد.

آزمون لیسنینگ آیلتس (IELTS Listening test) حدود 30 دقیقه طول می‌کشد. از چهار بخش تشکیل شده است که به ترتیب افزایش دشواری پخش می‌شود. هر بخش ممکن است یک دیالوگ یا یک مونولوگ باشد. این آزمون فقط یک بار پخش می‌شود و به سؤالات هر بخش باید در حین گوش دادن پاسخ داده شود، اگرچه برای دانش آموزان زمان داده شده است تا پاسخ های خود را بررسی کنند. آزمون ریدینگ آیلتس IELTS Reading test) 60) دقیقه طول می‌کشد. به دانش آموزان یک آزمون خواندن آکادمیک داده می‌شود. هر دو آزمون از سه بخش تشکیل شده اند و در هر دو آزمون بخش‌ها به ترتیب سختی افزایش یافته است. آزمون رایتینگ آیلتس(IELTS Writing test) نیز 60 دقیقه طول می‌کشد. مجدداً، دانش آموزان یک ماژول آکادمیک را می‌گذرانند. آزمون اسپیکینگ آیلتس(IELTS Speaking test)شامل مصاحبه با یک شخصی می‌باشد، که برای آیلتس آموزش دیده است.

آزمون آیلتس هر چند وقت برگزار می شود؟

در رابطه با سوال زمان برگزاری آزمون آیلتس لازم است ذکر شود که این آزمون سراسری هر ساله توسط موسسه های زبان انگلیسی معتبر انجام شده و زمان برگزاری آن توسط این موسسه ها اعلام می شود.

آزمون آیلتس هر چند وقت برگزار می شود؟

از آنجایی که زمان برگزاری این آزمون در سایت هر موسسه اعلان می شود، شما می توانید با مراجعه به سایت ها از زمان برگزاری آن مطلع شوید.

آزمون آیلتس چند ساعت است؟

این آزمون به چهار بخش Listening (شنیداری)، Reading (خواندن)، Writing (نوشتاری) تقسیم شده و هریک از این بخش ها طی زمان های مشخصی انجام می شوند. لازم به ذکر سات که بگوییم بخش Speaking آیلتس با توجه به زمان برگزاری آزمون یک هفته قبل از آزمون و گاها بعد از آزمون برگزار می‌شود. زمان کل آزمون آیلتس 2:45 (دو ساعت و چهل و پنج دقیقه) است. بهتر است با آمادگی کامل در جلسه حاضر شوید تا بتوانید از زمان داده شده در آزمون بهترین بهره بری را داشته باشید.

آزمون آیلتس از چند نمره است؟

سطح بندی این آزمون بین 0 تا 9 بوده و هرکدام دارای مفهوم خاصی هستند و میزان تسط شما را بر مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی نشان می دهد. لازم به ذکر بوده که حداقل نمره قبولی در این آزمون 6 و نیم است. 

زمان آزمون آیلتس

زمان برگزاری این آزمون بسته به موسسه های زبان انگلیسی متغیر بوده و هر کدام در زمان های مختلف اقدام به برگزاری این آزمون می نمایند.

هزینه آزمون ielts

هزینه آزمون آیلتس ثابت نبوده و با توجه به کشوری که آزمون در آن انجام می شود، متغیر است. در حالت کلی هزینه این آزمون بین 140 تا 310 دلار آمریکا می باشد.

منابع آزمون ielts

یافتن بهترین منابع این آزمون از دغدغه های اصلی شرکت کنندگان به شمار می رود.  شما می توانید این منابع را از بهترین موسسه های آموزش زبان انگلیسی دریافت نمایید. البته در ادامه این مطلب هم به این منابع اشاره شده است.


دانلود کتاب تمرین برای آزمون آیلتس


دانلود کتاب گرامر آیلتس

کتاب گرامر آیلتس


دانلود کتاب رایتینگ آیلتس

کتاب اسپیکینگ آیلتس


دانلود کتاب ریدینگ آیلتس

کتاب ریدینگ آیلتس


دانلود کتاب اسپیکینگ آیلتس

اسپیکینگ ایلتس


دانلود کتاب تمرین اسپیکینگ آیلتس

کتاب اسپیکینگ ایلتس

 


دانلود منابع آزمون تولیمو (tolimo)

 

آزمون آیلتس چیست منابع آزمون آیلتس آزمون آیلتس چیست

 


دانولود منابع آموزشی آزمون UTEPT

 

آزمون آیلتس چیست منابع رایگان آزمون آیلتس آزمون آیلتس چیست

 

آزمون آیلتس چیست آزمون آیلتس چیست

 


دانلود منابع آزمون MSRT

 

آزمون آیلتس چیست همه چیز درباره آزمون آیلتس

 

امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
5/5 (26 امتیاز)

نظرات

علیرضا صفدری (سه شنبه 07 دی 1400 14:51:24)

سلام وقتتون بخیر پکیج های آیلتستون برای دوره جدید از کی شروع میشه؟


خانم افسریان (پنجشنبه 30 دی 1400 09:56:13)

با سلام و احترام جهت کسب اطلاعات دقیق بابت پکیج های آموزشی با پشتیبان تماس حاصل فرمایید.02133201700(تیم پشتیبانی ملل)

شیما جلالی (سه شنبه 07 دی 1400 13:10:01)

پکیج های آیلتس فوق العاده بود و بسیار روند قابل قبولی داشت و تونستم نمره 8 رو کسب کنم


خانم افسریان (پنجشنبه 30 دی 1400 10:05:26)

از حسن اعتماد شما سپاسگزاریم(تیم پشتیبانی ملل)

نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان ملل: تنها مرکز آموزش تمامی زبان ها در ایران