خدمات آموزشی

آموزش زبان مجارستانی

آموزش زبان مجارستانی

به جرات می توان گفت که آموزش زبان مجارستانی تجربه ای کاملا متفاوت برای زبان آموزان خواهد بود. زبانی انعطاف پذیر که می توان کلمات را ترکیب کرده و لغات و عبارت هایی طولانی درست کرد. حتما با خواندن این مطلب کنجکاو خواهید شد که بیشتر از این زبان بدانید. گفتنی است که امروزه کشور مجارستان مقصد بسیاری از دانشجویان است و برای مهاجرت به این کشور لزوما باید زبان را فرا گرفت. به این منظور و ورود به دنیای پر چالش زبان مجارستانی از شما دعوت می نماییم در کلاس های آموزشگاه زبان ملل شرکت نموده و موانع این زبان را یک به یک از جلوی راه خود بردارید. 

زبان مجارستانی iconmagyar nyelv یک زبان اورالی است که در مجارستان و بخش‌هایی از چندین کشور همسایه صحبت می‌شود. این زبان رسمی مجارستان و یکی از 24 زبان رسمی اتحادیه اروپا است. در خارج از مجارستان، جوامع مجارستانی در اسلواکی کنونی، غرب اوکراین (Subcarpathia)، رومانی مرکزی و غربی (ترانسیلوانیا)، شمال صربستان (وویودینا)، شمال کرواسی، شمال شرق اسلوونی (منطقه مور)، و شرق اتریش به این زبان صحبت می‌کنند. همچنین توسط جوامع دیاسپورای مجارستانی در سراسر جهان، به ویژه در آمریکای شمالی (ایالات متحده و کانادا) صحبت می‌شود. با 13 میلیون سخنران، بزرگترین عضو خانواده اورالیک از نظر تعداد سخنرانان است.

با کشور مجارستان و زبان آن ها آشنا شویم.

مجارستان Hungary کشوری اروپایی است که کاملا در خشکی واقع شده و هیچ دریایی در کنار او قرار ندارد. این کشور در زمره کشورهای کم جمعیت قرار دارد چوت حدود ده میلیون نفر در آن ساکن هستند‌. مردم این کشور به زبان مجارستانی یا Hungarian صحبت می کنند که عضوی از گروه زبان های ارالیک Uralik به شمار می رود. برای توضیح بیشتر باید گفت که کشورهایی به زبان های ارالیک صحبت می کنند که در سلسله کوه های اورال قرار گرفته اند.

از نظر مکان جغرافیایی این زبان ها باید گفت که در ناحیه شمالی اوراسیا و همچنین زبان های مجارستانی، فنلاندی و اتونی را شامل خواهد شد. گویشوران زبان مجارستانی بیشتر ساکن کشورهای مجارستان، رومانی، اوکراین و اسلواکی هستند. گفتنی است که زبان مجارستانی یکی از ۲۴ زبان رسمی در اتحادیه اروپا محسوب می شود.

این تاریخچه و توضیح مختصر می تواند برای شروع فرایند آموزش زبان مجارستانی گامی بزرگ به حساب بیاید. چون شناخت زبان ها اهمیت بسیار زیادی در روند آموزش آن‌ ها دارد. البته باید گفت که این زبان یکی از سخت ترین زبان ها در دنیا برای یادگیری می باشد و چالش های زیادی را در مسیر زبان آموزان قرار می دهد. قواعد و قوانین این زبان به گونه ای است که باید با دقت زیادی آن ها را فرا گرفت.

توضیحی مختصر درباره گرامر زبان مجارستانی

هنگامی که تصمیم می گیرید که مسیر آموزش زبان مجارستانی را طی نمایید باید به همه جوانب آن دقت نمایید. از مهم ترین نکته ها در آموزش هر زبانی به عنوان زبان دوم یا سوم، گرامر آن زبان‌ می باشد. در این زبان باید دقت زیادی صورت بگیرد چرا که مسئله صرف در آن به میزان زیادی انجام خواهد شد. به عنوان مثال در زبان مجارستانی امکان دارد اسم‌ ها تا ۲۳۸ شکل نیز صرف شوند و تغییر پیدا کنند.

شایان به ذکر است که این زبان در واقع زبانی ترکیبی محسوب می شود و آن‌ را Agglutinative Language می نامند‌. نکته دیگری که حتما باید مد نظر داشته باشید در مورد سیستم پیشوندها یا پسوند ها می باشد. پسوند ها و پیشوند ها هنگامی که به کلمه ای اضافه شوند می توانند نقش جدیدی به آن بدهند.

مسئله مهم دیگر در آموزش زبان مجارستانی موضوع توالی کلمات در جمله می باشد. در این زبان شما این امکان را دارید که قسمتی از جمله را که در مکالمات شما اهمیت زیاد تری دارد را در ابتدای جمله خود بیاورید. این نکات کلیدی و مهم می توانند مسیر آموزش و یادگیری را برای شما بسیار راحت تر کنند. 

الفبا در آموزش زبان مجارستانی

نکته مهم درباره الفبای زبان مجارستانی این است که در واقع شما قرار است همان الفبای لاتین را مورد استفاده قرار دهید اما در این زبان شما با ۴۴ حرف سر و کار دارید. اما فراموش نکنید که این مسئله اصلا جای نگرانی ندارد. بسیاری از این حروف زیاد مورد استفاده نیستند و در مواردی برای نگارش برخی کلمات مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع کلماتی هستند که ریشه متفاوت دارند که با زبان مجارستانی استفاده می شوند. 

حروف صدا دار در زبان مجارستانی

قابل ذکر است که در زبان مجارستانی ۱۴ حرف صدا دار وجود دارد. این حروف در زبان. انگلیسی تنها ۵ مورد می باشد که شامل (a, e, i, o, u) می باشد. اما در زبان مجارستانی علاوه بر این پنج مورد حرف صدا دار، ۹ مورد دیگر را نیز مشاهده می نمایید. این حروف صدا دار اختصاصی در زبان مجارستانی شامل (á, é, í, ó, ö, õ, ú, ü, ū) می باشد. هر کدام از این حروف صدا دار با بقیه کاملا متفاوت است و به هیچ عنوان نباید اشتباه تلفظ شود. این نکته را در نظر داشته باشید که تلفظ اشتباه هر کدام از این حروف اضافه معنای آن کلمه را کاملا تغییر می دهد. با وجود این توضیحات کاملا متوجه چالش های جالب در مسیر آموزش زبان مجارستانی خواهید شد. اما اصلا نگران نباشید با تمرین و تکرار تمام این چالش ها و نکات گرامری را می توانید به راحتی یاد بگیرید. 

انعطاف در ترتیب استفاده از کلمات

جمله سازی در زبان مجارستانی بسیار انعطاف پذیر و جالب است. در واقع شما در شرایط جمله سازی و ترتیب کلمات گزینه های زیادی را در اختیار دارید. نحوه قرار گرفتن کلمات در جمله ها در زبان مجارستانی به میزان زیادی انعطاف پذیر است. اما این نکته را هم باید حتما در نظر داشته باشید که این انعطاف پذیری نیز کاملا با قوانین خاص امکان پذیر است و شما این اجازه را ندارید که به میل خود کلمات را به کار ببرید.

قوانین عجیب و خاصی در این جایگاه وجود دارد که باعث وجود چالش ها می شود. در این زبان طولانی ترین کلمه حدود ۴۴ حرف دارد. در واقع باید گفت که این کلمه در زبان انگلیسی معادل خاصی ندارد و معنای آن قدری پیچیده است. البته این کلمه زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد. برای آشنایی بیشتر شما، این کلمه را می آوریم. Megszentségreleníthetetlenségeskedéseitekért این کلمه طولانی است که به این صورت معنا می شود: « برای رفتار مکرر شما نباید به شما بی حرمتی شود.» 

نکات تکمیلی درباره حروف و ترکیب کلمات در آموزش زبان مجارستانی

همان گونه که قبلا نیز بیان نمودیم، مجارستانی زبانی ترکیبی محسوب می شود. در واقع برای ایجاد یک کلمه جدید می توان‌ به ابتدا و انتهای کلمه حروفی را اضافه نمود. با این کار کلمات بلند تر خواهند شد و مطمئنا معنای اولیه آن ها نیز کاملا تغییر می کند. گفتنی است که در گذشته به استناد همین قانون کلماتی با استفاده از صد حرف ساخته و استفاده شده است. اما این نکته را فراموش نکنید که هر چه کلمات را طولانی تر می کرده اند، آن ترکیب بیشتر معنای خود را از دست می داده است. گفته شد که در این زبان ۴۴ حرف وجود دارد که برخی از این حروف دو تا سه قسمت دارند. به عنوان مثال "dzs" حرفی کاملا ترکیبی است که تلفظ آن تقریبا شبیه "j"، یا "sz" یا "s" می باشد. 

پشت و رو بودن اسامی در زبان مجارستانی

در ادامه مسیر آموزش زبان مجارستانی به بیان اسم و در واقع معرفی کردن خود می رسیم. در این زبان برای معرفی خود و بیان نام و نام خانوادگی باید برعکس به کار برده شود. به این گونه که ابتدا نام خانوادگی و سپس نام شخص آورده می شود. مثلا اگر نام شخصی Tamás و نام خانوادگی او Nagy باشد، برای بیان آن و معرفی به صورت Nagy Tamás آورده می شود. برخی از مسافران و گردشگران این نحوه بیان را دوست دارند و برای آن ها جالب خواهد بود. 

شباهت زبان مجارستانی با زبان های استونیایی و فنلاندی

در تصور برخی افراد زبان‌ های مجارستانی، استونیایی و فنلاندی مربوط به هم هستند. در واقع زبان های استونیایی و فنلاندی زبان‌ های اروپایی و بخشی از خانواده اورالیک هستند‌. پس باید گفت که این زبان ها دارای یک تاریخ زبانی هستند. اما امروزه نمی توان شباهتی بین این ‌دو زبان و زبان مجارستانی مشاهده نمود چرا که این دو‌ زبان رشد همگام با هم داشته اند اما زبان مجارستانی راه خود را جدا کرده و مسیر جداگانه ای را تا به امروز طی نموده است. پس آشنایی با زبان های استونیایی و فنلاندی نمی تواند در آموزش زبان مجارستانی کمکی به شما بکند. 

آموزش زبان مجارستانی در مورد جنسیت کلمات و جمع 

در این قسمت باید یک نوید به زبان آموزان و علاقمندان به زبان مجارستانی بدهیم. در این زبان مسئله جنسیت کلمات و جمع بستن آن ها حتی از زبان انگلیسی نیز ساده تر است. پس خیالتان از این نظر راحت باشد. پس در این زمینه بتر کمتری به دوش شما می باشد. نکته قابل توجه این است که در آموزش زبان مجارستانی هیچ گونه جنسیت اسمی وجود ندارد. برای جمع بستن نیز گرامر بسیار ساده است. در زبان انگلیسی برای جمع بستن از "s" استفاده می شود و در زبان مجارستانی برای این کار "k"  به کار می رود. 

شرایط یادگیری اصطلاحات، افعال و تلفظ در زبان مجارستانی

زبان مجارستانی بیشتر از سایر زبان ها بر پایه اصطلاحات است و در واقع زبانی بسیار رسا محسوب می شود. تعداد مصوت ها در این زبان تقریبا دو برابر زبان انگلیسی می باشد. این امر برای زبان آموزان می تواند در بحث املا و درک مطلب مشکلاتی را به وجود بیاورد.

کلمات در برخی موارد ظاهری نا آشنا پیدا می کنند و این امر هم در آموزش زبان مجارستانی قدری چالش بر انگیز خواهد بود. در زبان های دیگر مثل ایتالیایی یا فرانسوی می توان در نگاه اول کلمات را تشخیص داد. اما در زبان مجارستانی این مسئله وجود ندارد.

حالت های فعل در این زبان‌ به دو صورت قطعی و نا معین می باشد. مسئله مهم دیگر در زبان مجارستانی درک آن زبان و صحبت کردن می باشد. همچنین به کار بردن برخی از صداهای حلقومی یا " throaty " حتما نیاز به تمرین و تکرار مداوم دارد و باید زیاد آن ها را بشنوید و به گونه ای ملکه ذهن شما شوند. 

سخن پایانی

برای افرادی که قصد مهاجرت به مجارستان را دارند، بهتر است این زبان را به خوبی یاد بگیرند و سپس برای این کار اقدام نمایند. آموزش زبان مجارستانی بر عکس زبان هایی مثل انگلیسی، فرانسه و سایر زبان ها چالش های زیادی را برای زبان آموزان به وجود می آورد.

آموزشگاه زبان ملل با برگزاری کلاس هایی با کیفیت عالی و با کمک اساتید بسیار برجسته و متخصص دریچه های موفقیت و پیشرفت را برای زبان آموزان و علاقمندان باز خواهد کرد. همچنین این فرصت را در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد که با مشاوره بهترین راه را انتخاب نمایید.
 


منابع آموزش زبان مجارستانی

 

آموزش زبان مجارستانی آموزش زبان مجاری

 

امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
0/5 (0 امتیاز)
نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان ملل: تنها مرکز آموزش تمامی زبان ها در ایران