خدمات آموزشی

زبان اندونزیایی | آموزش زبان اندونزی به فارسی + نکات

زبان اندونزیایی | آموزش زبان اندونزی به فارسی + نکات

زبان اندونزیایی در واقع همان زبان مالایی است که در قرن بیستم به این نام تغییر پیدا کرده است. این زبان اکنون در بین تمام زبان های زنده دنیا رتبه ششم را دارا می باشد. اگر علاقمند به این زبان هستید و دوست دارید در مورد آن اطلاعاتی کسب نمایید، این مقاله را که نتیجه کوشش آموزشگاه زبان ملل می باشد را مطالعه نمایید‌‌. نکات مهمی را درباره این زبان در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

درباره زبان اندونزیایی

بیش از 700 زبان زنده در اندونزی صحبت می‌شود. این ارقام نشان می‌دهد که اندونزی حدود 10 درصد از زبان‌های جهان را دارد، که شهرت آن را به عنوان دومین کشور از نظر زبانی متنوع در دنیا پس از پاپوآ گینه نو تثبیت می‌کند. اندونزی چهارمین کشور پرجمعیت جهان است، با بیش از 270 میلیون نفر - که اکثریت آنها به زبان اندونزیایی صحبت می‌‌کنند، این امر زبان اندونزیایی را به یکی از رایج ترین زبان‌ها در جهان تبدیل می‌‌کند.

زبان اندونزیایی (bahasa Indonesia، [baˈha.sa in.do.'ne.sja]) در ایالت های مدرن اندونزی، مالزی، سنگاپور و برونئی مورد استفاده قرار می گیرد اما تمام این مناطق تفاوت و تنوع لهجه دارند. در کل باید گفت که حدود ۲۰۰ میلیون نفر این زبان را مورد استفاده قرار می دهند. گفتنی است که اندونزیایی ها عمدتا دو زبانه هستند و همچنین بسیاری از مردم به سه زبان یا چهار زبان تسلط دارند.

در واقع باید گفت که نوزادان هنگام صحبت کردن امکان دارد زبان های محلی را یاد بگیرند و پس از ورود به مدرسه و در جامعه زبان اندونزیایی را فرا می گیرند. گفتنی است که این زبان بیشتر در محیط های مدرن و در مناطق اصلی شهر به کار برده می شود‌. اما در شهرهای کوچک، مناطق روستایی، بازار و مزارع از زبان های محلی استفاده خواهد شد.

کتاب های درسی و دانشگاهی نیز به زبان اندونزیایی می باشد اما در سطوح بالاتر و پیشرفته تر کتاب ها به زبان انگلیسی هستند. تمام کارهای سیاسی، اداری و قضایی از زبان اندونزیایی به عنوان زبان رسمی استفاده خواهد شد. در این زبان سبک های متفاوتی وجود دارد و این تفاوت های چشمگیر در زبان های مدرن، خود را نشان می دهد که میان کاربران رسمی و غیر رسمی به وضوح می توان این تفاوت ها را مشاهده نمود. در واقع باید گفت که در نوشتار و سخنرانی های عمومی و در مسائل آموزشی، زبان رسمی اندونزیایی مورد استفاده قرار می گیرد. اما در مکالمات روزمره با حذف یک سری از پسوندها و استفاده از اصطلاحات محلی از زبان اندونزیایی غیر رسمی استفاده خواهد شد. 

زبان‌ها در اندونزی به 9 دسته طبقه‌بندی می‌شوند: زبان ملی، زبان‌های بومی محلی، زبان‌های محلی، زبان‌های خارجی و اضافی، زبان‌های میراثی، زبان‌های حوزه مذهبی، انگلیسی به‌عنوان یک lingua franca، و زبان‌های اشاره از این میان، جاوه‌ای بزرگترین زبان از نظر تعداد گویشوران بومی است.

تاریخچه زبان اندونزیایی

هر زبانی برای خود تاریخچه ای دارد که اصالت آن را نشان می دهد. زبان‌ اندونزیایی به خانواده زبان های آسترونزیایی تعلق دارد که در سراسر جزایر آسیای جنوب شرقی و اقیانوس آرام گسترش یافته است. این زبان اصلا آهنگین نیست و طیف پیچیده ای از پیشوندها و پسوندها را دارد که می توانند به کلمات پایه متصل شوند‌. باید گفت که این زبان بسیاری از کلمات خود را از زبان های سانسکریت، زبان عربی، هلندی، انگلیسی و همچنین زبان های محلی گرفته است. البته قابل ذکر است که در قرن بیستم زبان ملی جمهوری اندونزی در واقع زبان مالایی بوده است. این زبان در اصل زبان درباری بوده است.

امروزه و در اندونزی مدرن زبان غالب و مورد استفاده در تجارت، زبان اندونزیایی است؛ همچنین تمام مسائل قانون گذاری و اداری، مشاغل دولتی، حوزه دفاعی و آموزشی و همچنین توسعه ملی زبان اندونزیایی کاربرد دارد. شایان ذکر است که در سال ۱۹۲۸ رسما زبان اندونزیایی فرموله شد و این زبان‌ به طور رسمی پذیرفته شد. در همین شرایط این زبان به عنوان زبان برتر کشور اندونزی و زبان ملی آن کشور اعلام شد.

در سال ۱۹۴۵ ناسیونالیست های اندونزی خود را از زیر سایه اشغال ژاپن نجات دادند و پس از آن خود را به عنوان یک جمهوری مستقل به دنیا نشان دادند. در همین هنگام تاریخی اعلامیه استقلال نیز به زبان اندونزیایی بیان شد. از اقدامات دیگر تنظیم فلسفه دولتی پانکاسیلا و قانون اساسی این کشور به همین زبان بود. در سال های اولیه جمهوری از زبان های محلی در سال های اول دبستان استفاده می شد اما پس از مدتی این روش کاملا ناپدید شده و زبان رسمی را جایگزین نمودند.

بیشتر هنرهای کلامی سنتی از جمله شعر، روایت های تاریخی، داستان های عاشقانه، نمایش و سایر هنرها در اندونزی به زبان های محلی بیان‌ می شود. اما ناگفته نماند که تمام ژانرهای مدرن به زبان اندونزی مدرن ارائه خواهند شد. در واقع انواع رمان ها، داستان های کوتاه و نمایشنامه ها را به همین زبان مدرن به نگارش در می آورند. 

الفبای زبان اندونزی

در مورد الفبای زبان اندونزیایی باید گفت که این زبان با خط لاتین به نگارش در می آید. اما قابل ذکر است که در ابتدا این زبان بر اساس حروف و الفبای هلندی نوشته می شده است! البته هنوز هم شباهت هایی از نظر نگارش وجود دارد. الفبای اندونزی دارای ۲۶ حرف می باشد. گفته شد که این زبان تحت‌ تاثیر زبان های دیگر قرار گرفته است. از جمله این زبان ها می توان هلندی، انگلیسی، عربی، فارسی، هندی، سانسکریت و پرتغالی را نام برد. اما نکته مهم این است که عمده واژگان و عبارت های این زبان از ریشه آسترونزیایی می باشند. 

مزایای یادگیری زبان اندونزی

افرادی که‌ برای مهاجرت و تحصیل یا تجارت کشور اندونزی را در نظر گرفته اند حتما باید این زبان را فرا بگیرند. همان گونه که گفته شد تمام فعالیت های مدرن و رسمی در این کشور و همچنین تحصیل در مدارس و دانشگاه ها همه با این زبان انجام خواهد شد. از این رو باید برای یادگیری تین زبان تلاش نمود و قبل از رفتن به این کشور باید با زبان آن آشنایی کامل داشت. این شرایط به شخص اعتماد به نفس داده و می تواند در محیط های اجتماعی گلیم هود را از آب بکشید و ارتباط خود را حفظ نماید‌. 

نوشتار و املای زبان اندونزیایی

کتیبه های قدیمی به زبان مالایی بر روی سنگ با خطی است که مبتنی بر هجا بوده و در واقع از خط های بومی هند بوده است. در قرن چهاردهم و پانزدهم و با آمدن اسلام خط عربی جای خود را به این خط داد. امروزه در اندونزی از خط لاتین برای نگارش زبان اندونزیایی استفاده می نمایند.

رایج ترین اصطلاحات زبان اندونزیایی

برخی از اصطلاحات در زبان اندونزیایی بسیار رایج هستند و هنگام یادگیری این زبان باید آن ها را فرا گرفت. در این قسمت تعدادی از این اصطلاحات را برای شما عزیزان به نگارش در می آوریم:

عبارت اندونزیایی ترجمه عبارت اندونزیایی ترجمه عبارت اندونزیایی ترجمه
Selamat pagi صبح بخیر Selamat siang بعد از ظهر بخیر Selamat malam عصر بخیر
Hai / Halo سلام Apa kabar حالتون چطوره؟ Terima kasih متشکرم
Sama- sama خواهش می کنم Senang bertemu dengan anda از دیدنتون خوشبختم Permisi ببخشید
Ya بله Tidak نه Hati - hati مواظب خودت باش
Selamat tinggal خداحافظ Silakan لطفا Maafkan saya متاسفم
Orang مرد Wanita زن Heri ini امروز
Besok فردا Kemarin دیروز Minggu هفته
Tahun سال Baik خوب Buruk بد
Cantik زیبا Jelek زشت Sulit سخت
Mudah آسان  


ایام هفته به زبان اندونزیایی

 1. Sabtu: شنبه
 2. Minggu: یکشنبه
 3. Senin: دوشنبه
 4. Selasa: سه شنبه
 5. Rabu: چهارشنبه
 6. Kamis: پنجشنبه
 7. Jumat: جمعه

اعداد در زبان اندونزیایی

 • Nol: صفر
 • Satu : یک
 • Dua : دو
 • Tiga: سه
 • Empat: چهار
 • Lima: پنج
 • Enam: شش
 • Tujuh: هفت
 • Delapan: هشت
 • Sembilan: نه
 • Sepuluh: ده

سخن پایانی
در این مقاله پربار درباره زبان اندونزیایی اطلاعات زیادی را برای زبان آموزان عزیز به رشته تحریر در آورده ایم. امیدواریم که با مطالعه این مقاله درباره زبان اندونزیایی اطلاعات مفیدی را به دست آورده باشید. آموزشگاه زبان ملل همیشه سعی دارد که زبان آموزان را در مسیر یادگیری هر زبان دومی راهنمایی کند. چرا که یادگیری زبان دوم فراز و نشیب های زیادی به همراه خواهد داشت.


کتاب آموزش زبان اندونزیایی

دانلود کتاب آموزش زبان اندونزی

 

امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
5/5 (5 امتیاز)

نظرات

محسن میرقاسمی (سه شنبه 19 اردیبهشت 1402 12:26:47)

سلام و خسته نباشید
من مقدار کمی زبان اندونزیایی رو به صورت خود آموز خوندم و الان دنبال یه اندونزی زبان می کردم که با حرف زدن باهاش بیشتر یاد بگیرم.
اگه کمکی از دستتون بر میاد لطفا راهنمایی کنید. متشکرم


خانم مشهدی (یکشنبه 01 مرداد 1402 17:33:44)

سلام جناب میرقاسمی. چقدر عالی
شما میتونید با شماره 44752000 تماس بگیرید و با کارشناس مجموعه در ارتباط باشید. دوستان من به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان ملل: تنها مرکز آموزش تمامی زبان ها در ایران