خدمات آموزشی

زبان لهستانی

زبان لهستانی

زبان لهستانی (لهستانی: język polski, [ˈjɛ̃zɨk ˈpɔlskʲi]، polszczyzna [pɔlˈʂt͡ʂɨzna] یا به سادگی polski، [ˈpɔlskʲi این گروه صوتی نوشته شده غربی به خط لاتین است. این زبان عمدتاً در لهستان صحبت می‌شود و به عنوان زبان مادری لهستانی‌ها عمل می‌کند. علاوه بر اینکه زبان رسمی لهستان است، توسط اقلیت‌های لهستانی در کشورهای دیگر نیز استفاده می‌شود. بیش از 50 میلیون لهستانی زبان در سراسر جهان وجود دارد. این زبان ششمین زبان اتحادیه اروپا است که بیشترین استفاده را دارد. لهستانی به گویش‌های منطقه‌ای تقسیم می‌شود و ضمایر تمایز T-V، افتخارات و اشکال مختلف تشریفات را هنگام خطاب به افراد حفظ می‌کند.

 

 


 

این زبان با الفبای سنتی 32 حرفی لهستانی نوشته می‌شود که 9 ضمیمه به حروف الفبای اصلی 26 حرفی لاتین (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż) دارد. حروف x، q و v گاهی اوقات در الفبای 35 حرفی بسط داده می‌شوند، اما این حروف در کلمات بومی استفاده نمی‌شوند. این مجموعه شامل 23 صامت و 9 مصوت نوشتاری، از جمله دو مصوت بینی است که توسط یک قلاب دیاکریتیک معکوس به نام "اگونک" (ę, ą) تعریف می‌شود. لهستانی یک زبان ترکیبی و آمیخته است که دارای هفت حالت دستوری است و یکی از معدود زبان‌هایی در جهان است که تنها با چند استثنا دارای تاکید ماقبل آخر پیوسته است، و تنها در گروه خود دارای وفور همخوان‌های کامی است. انواع معاصر لهستانی در دهه 1700 به عنوان جانشین لهستانی قدیم قرون وسطایی (قرن 10-16) و لهستانی میانه (قرن 16-18) توسعه یافت.

 

در میان زبان‌های اصلی، نزدیک‌ترین زبان به اسلواکی و چکی است، اما از نظر تلفظ و دستور زبان کلی متفاوت است. علاوه بر این، زبان لهستانی عمیقاً تحت تأثیر زبان‌های لاتین و دیگر زبان‌های رومی مانند ایتالیایی و فرانسوی و همچنین زبان‌های ژرمنی (به‌ویژه آلمانی) قرار گرفت، که به تعداد زیادی واژه‌های قرضی و ساختارهای دستوری مشابه کمک کرد. استفاده گسترده از گویش‌های غیراستاندارد نیز زبان استاندارد را شکل داده است. عبارات محاوره ای قابل توجهی مستقیماً از آلمانی یا ییدیش به عاریت گرفته شد و متعاقباً در زبان عامیانه لهستانی که در استفاده روزمره است پذیرفته شد.

 

از لحاظ تاریخی، لهستانی یک زبان فرانسوی بود، که از نظر دیپلماتیک و آکادمیک در اروپای مرکزی و بخشی از شرق مهم بود. امروزه لهستانی توسط تقریباً 38 میلیون نفر به عنوان زبان اول آنها در لهستان صحبت می‌شود. همچنین به عنوان زبان دوم در شرق آلمان، شمال جمهوری چک و اسلواکی، بخش‌های غربی بلاروس و اوکراین و همچنین در جنوب شرقی لیتوانی و لتونی صحبت می‌شود. به دلیل مهاجرت از لهستان در دوره‌های زمانی مختلف، به ویژه پس از جنگ جهانی دوم، میلیون‌ها لهستانی زبان را نیز می‌توان در کشورهایی مانند کانادا، آرژانتین، برزیل، اسرائیل، استرالیا، بریتانیا و ایالات متحده یافت.

 


منابع آموزشی زبان لهستانی

 

آموزش زبان لهستانی کتاب آموزش گرامر زبان لهستانی

 

 

 


 

لینک های مرتبط

 

دانستنی ها زبان لهستانی (تاریخ، گرامر، تلفظ)

آموزش زبان ترکی آذربایجانی

آموزش زبان هندی

آموزش زبان دانمارکی

آموزش زبان یونانی

آموزش زبان ارمنی 

آموزش زبان لاتین

نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان های خارجه ملل