خدمات آموزشی

زبان اکراینی

زبان اکراینی

زبان اوکراینی (نام اصلی: украї́нська мо́ва، رومی: ukrainska mova، IPA: [ʊkrɐˈjinʲsʲkɐ ˈmɔwɐ)، که از لحاظ تاریخی روتنی نیز نامیده می‌شود، یک زبان اسلاوی شرقی از خانواده زبان های هند و اروپایی، یکی از زبان های اسلاو است. که بخشی از یک شاخه بزرگتر بالتو-اسلاوی هستند. این زبان مادری اوکراینی ها و زبان رسمی دولتی اوکراین است. زبان اوکراینی از گونه‌ای از خط سیریلیک استفاده می‌کند.

 

زبان شناسان تاریخی منشاء زبان اوکراینی را به اسلاوی شرقی قدیم در ایالت اوایل قرون وسطی کیوان روس می‌دانند. پس از سقوط روس کیوان و همچنین پادشاهی روتنیا، این زبان به شکلی به نام زبان روتنی توسعه یافت. همراه با روتنی، در قلمرو اوکراین مدرن، نسخه کیف (izvod) اسلاو کلیسا نیز در خدمات مذهبی استفاده می‌شد. زبان اوکراینی از اواخر قرن هفدهم رایج بوده است که با تأسیس هتمانات قزاق مرتبط است. از سال 1804 تا جنگ استقلال اوکراین، زبان اوکراینی از مدارس در امپراتوری روسیه، که بزرگترین بخش اوکراین (مرکزی، شرقی و جنوبی)، ممنوع بود. این زبان همیشه در غرب اوکراین پایگاه کافی داشته است، جایی که این زبان هرگز ممنوع نشده است، در آهنگ های محلی، نوازندگان دوره گرد و نویسندگان برجسته بوده است.

 

 


 

زبان استاندارد اوکراینی توسط آکادمی ملی علوم اوکراین (NANU)، به ویژه توسط موسسه زبان اوکراینی، صندوق اطلاعات زبان اوکراینی، و موسسه زبان‌شناسی پوتبنیا تنظیم می‌شود. همچنین تا حدی از درک متقابل با بلاروسی برخوردار است.

 


 

منابع آموزش زبان اکراینی

 

 

کتاب آموزش زبان اکراینی کتاب آموزش زبان اکراینی

 


 

امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
5/5 (1 امتیاز)
نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان های خارجه ملل