خدمات آموزشی

زبان ژاپنی | آموزش زبان ژاپنی ساده و آسان

زبان ژاپنی | آموزش زبان ژاپنی ساده و آسان

آموزش زبان ژاپنی می تواند برای زبان آموزان و علاقمندان به این زبان چالش های زیادی در پیش داشته باشد. می توان گفت که زبان ژاپنی از سخت ترین زبان های دنیا محسوب می شود و برای یادگیری آن حتما باید زمان را به تسخیر در آورد و تمرین مداوم و زیاد را در برنامه خود قرار داد. به همین دلیل آموزشگاه زبان ملل برنامه های آموزشی بسیار کاربردی را برای زبان آموزان خود طراحی نموده و با کادر مجرب و اساتید برجسته این مسیر را برای زبان آموزان خود هموار می سازد. 

با زبان ژاپنی بیشتر آشنا شویم

قطعا آموزش زبان ژاپنی نسبت به زبان هایی مثل انگلیسی و سایر زبان های روز دنیا مشکل تر می باشد. چرا که همگان به سختی این زبان واقف هستند. زبان ژاپنی (日本語، Nihongo - ɲihoŋɡo) در آسیای شرقی مورد استفاده قرار می گیرد و تقریبا ۱۲۵ میلیون نفر در سراسر دنیا به این زبان تسلط دارند و به کار می برند. سیستم نوشتاری ژاپنی همچنین از دو خط هجایی (یا مورائیک) استفاده می‌کند:

  • هیراگانا (ひらがな یا 平仮名)
  • کاتاکانا (カタカナ یا 片仮名)

ژاپنی زبان ملی کشور ژاپن است اما در کره و ایالات متحده و کشورهای دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. حتی اگر شما به زبان انگلیسی نیز مسلط باشید نمی توانید این زبان را راحت تر یاد بگیرید. تفاوت زیادی بین این زبان ها وجود دارد و باید برای یادگیری زبان ژاپنی تلاش زیاد و تمرین مداوم را در برنامه های روزانه خود قرار دهید. در واقع باید گفت که با تمرین مداوم و برنامه درسی خوب می توانید یک ژاپنی زبان قهار شوید.

در ادامه روش‌ هایی را برای آموزش زبان ژاپنی به شما تقدیم خواهد شد. امیدواریم با حضور در آموزشگاه زبان ملل و تحت نظارت اساتید برجسته و کادر مجرب ما این دوران را به خوبی سپری کرده و دریچه های موفقیت به روی شما عزیزان باز شود. 

* یادگیری هیرگانا

احتمالا کنجکاو شده اید که هیرگانا Hirgana چیست؟ در واقع هیرگانا همان حروف الفبای ژاپنی است که شامل ۵۱ نشانه آوایی می باشد. هر نشانه دقیقا یک صدا را نشان می دهد. این نکته را می توان وجه تفاوت بین این زبان و زبان انگلیسی دانست. چرا که در زبان انگلیسی برخی از حروف در شرایط مختلف امکان دارد صدای متفاوتی از خود نشان دهند. یادگیری هیرگانا به شما کمک خواهد کرد که کلمات ژاپنی را بیان نمایید. اگر قصد سفر به این کشور را دارید یا این که کلا به زبان ژاپنی علاقه دارید در ابتدای کار باید مسیرتان را با یادگیری هیرگانا آغاز نمایید. 

* یادگیری کاتاکانا

اکنون باید بدانیم که کاتاکانا چیست و در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد. همه می دانیم که در هر زبانی یک سری از کلمات وجود دارند که متعلق به آن زبان نیستند و در واقع اقتباسی محسوب می شوند. به عنوان مثال در زبان ژاپنی کلمه هات داگ یا اینترنت کاملا اقتباسی و غیر ژاپنی است. برای ادای این گونه واژه های وارداتی از مجموعه نشانه هایی به نام کاتاکانا استفاده می شود. شما باید برای یادگیری و آموزش زبان ژاپنی حتما این نشانه‌ ها را یاد بگیرید. 

یادگیری کانجی Kanji

کانجی ها علامت هایی چاپی هستند که برای کلمات و واژه ها و عبارت های ژاپنی مورد استفاده قرار می گیرند. تفاوت این کانجی ها با هیرگانا این است که در واقع هیرگانا شبیه به حروف انگلیسی به نگارش در می آیند و نشانگر صداهای ساده هستند. اما نشانه های کانجی کاملا متفاوت هستند و با آن ها می توان کلمات کامل را نشان داد. نکته جالب این است که اگر برخی از کانجی های اصلی را بدانید، قادر خواهید بود زبان اصلی ژاپنی را درک کرده و تا حدودی صحبت نمایید. 

روماجی ها Romaji چیست؟

شایان به ذکر است که در زبان ژاپنی برای تلفظ کلمات از سیستمی از حروف انگلیسی استفاده می شود. نکته مهمی که باید درباره روماجی ها بدانید این است که شما می توانید از آن ها برای یادگیری عبارت های اولیه و اصلی استفاده نمایید و یا این که در ارتباطات آنلاین خود آن ها را به کار ببرید. اما این نکته را به یاد داشته باشید که اگر به صورت مداوم و در تمام پاسخ دادن ها از روماجی ها استفاده نمایید، نمی توانید از زبان ژاپنی به درک درست برسید و این امر آموزش زبان ژاپنی را برای شما طولانی تر و مشکل تر می سازد. پس سعی کنید در این مسیر پر پیچ و خم تمرکز خود را بر روی یادگیری هیرگانا، کاتاکانا و برخی از کانجی ها بگذارید و آموزش این زبان را به صورت اصولی انجام دهید. 

مقاله پیشنهادی: رتبه بندی زبان های دنیا در یونسکو

راه های یادگیری زبان ژاپنی

یادگیری و تمرین دستور زبان ژاپنی

یکی دیگر از راه های آموزش زبان ژاپنی یادگیری گرامر و دستور زبان است. قابل ذکر است که برای آموزش نکات گرامری در زبان ژاپنی بهتر است که کلا تمام نکات گرامری که تا به حال می دانستید را کنار گذاشته و تمرکز خود را روی این زبان بگذارید. حتما به یاد داشته باشید که نباید به هیچ عنوان قوانین، مفاهیم و گرامر زبان مادری خود را در یادگیری این زبان مورد استفاده قرار دهید. برای موفقیت در آموزش زبان ژاپنی باید گرامر دستور زبان را با ارزش ظاهری آن و به صورت اصولی یاد بگیرید. می توانید برای این کار کتاب های آموزشی گرفته و مطالعه بفرمایید و همچنین از برخی اپلیکیشن های آموزشی استفاده نمایید. 

آموزش زبان ژاپنی با یادگیری عبارت های اصلی

یکی از راه ها برای شروع آموزش زبان ژاپنی این است که برخی از عبارت های اصلی و مهم این زبان را فرا گرفته و به کار ببرید. شک نداشته باشید که با یادگیری این عبارت ها در ابتدای راه می توانید با یک شخص ژاپنی گفتگوی لذت بخشی داشته باشید. در ابتدای این کار می توانید به صورت محدود از روماجی ها نیز استفاده نمایید و تمرکز خود را روی اصول درست بگذارید. در این قسمت تعدادی از عبارت های مهم‌ را برای شما به نگارش در آورده و ترجمه فارسی را نیز در اختیار شما قرار می دهیم. 

  • Kon' nichiwa: سلام
  • Sayonara: خداحافظ
  • Watashiwa genki, desu Arigato: من خوبم، تشکر
  • Domoarigato gozaimasu: بسیار متشکرم
  • Hajime mash' te: از ملاقات با شما خوشحالم.

استفاده از فلش کارت برای آموزش زبان ژاپنی

برای این که در مسیر آموزش زبان ژاپنی موفق شوید و بتوانید با روش های سرگرم کننده ادامه دهید، می توانید برای خود فلش کارت زبان‌ ژاپنی تهیه نموده و همیشه به همراه داشته باشید. می توانید برای یادگیری زبان با این کارت ها روش های متعدد و جالب برای خودتان طراحی نمایید. با به کارگیری این کارت ها می توانید دامنه لغت های خود را گسترش دهید و در سه سیستم هیرگانا، کانجی و کاتاکانا کلمات خود را تقویت نمایید. یکی از روش ها این است که این کارت ها را در چند جای منزل به دیوار بزنید. در منزل خود نام همه چیز را به زبان ژاپنی بگویید. هر از گاهی با این کارت ها قدرت زبانی خود را محک بزنید.

صحبت کردن اصولی ژاپنی

شایان به ذکر است که کودکان هنگام شروع به صحبت بسیار خارق العاده هستند و مهم ترین ویژگی آن ها این است که اصلا دستپاچه نمی شوند و از هر گونه تقلید صدا هراسی ندارند. سعی کنید برای صحبت کردن همین شجاعت کودکانه را داشته باشید. به راحتی صداها و کلمات ژاپنی را ادا کرده و خجالت و ترس را کنار بگذارید. از تلفظ نادرست نیز نترسید و با تمرین تمام مشکلات خود را رفع نمایید. سعی کنید شخصی را پیدا کنید که با این زبان آشنا است و با او تمرین کنید. در گردهمایی ها شرکت کنید و حتی می توانید به صورت آنلاین با کسی ژاپنی صحبت کنید. از اشتباه کردن هراس نداشته باشید و به دنبال تصحیح آن ها باشید. اگر در مورد واژه ای اطمینان ندارید آن را به کار نبرید. سعی کنید در کلاس ها و دوره های آموزشی ثبت نام کنید و برای این کار وقت بگذارید. 

مشاهده فیلم ها و سریال های زبان اصلی برای آموزش زبان ژاپنی

یکی از روش های بسیار مهم و کاربردی برای آموزش زبان ژاپنی مشاهده فیلم و سریال های زبان اصلی می باشد. با این کار دریایی از لغات را خواهید داشت و مکالمات روزمره را نیز به راحتی یاد خواهید گرفت. همچنین می توانید از برنامه های رادیویی و پادکست ها نیز استفاده نمایید. 

مطالعه مکرر

برای تقویت مهارت های اصلی آموزش زبان ژاپنی در کنار تمام نکاتی که در این مقاله صحبت شد، حتما مطالعه را در برنامه خود قرار دهید. کتاب های مختلف و با موضوعات مورد علاقه خود تهیه فرمایید و حتما مطالعه کنید. مجله ها کمک زیادی به شما خواهند کرد. لغات جدید را یادداشت کرده و به دنبال معنا و کاربرد آن باشید. این روش ها و تلاش و تمرین مداوم شما را به موفقیت می رساند. 
سخن پایانی
گفتنی است که یادگیری هر زبان دومی مشکلات و چالش های مخصوص به خود را دارد. اما بی‌شک زبان ژاپنی یکی از سخت ترین زبان های دنیا می باشد. به همین دلیل آموزشگاه زبان ملل برای زبان آموزان خود راه های خوبی جهت آموزش زبان ژاپنی در نظر گرفته و در قالب این مقاله تقدبم نموده است. این اطمینان را به شما عزیزان بدهیم که اساتید ما همیشه برای کمک و راهنمایی آمادگی دارند.


کتاب آموزش زبان ژاپنی

آموزش زبان ژاپنی کتاب گرامر زبان ژاپنی

 

امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
5/5 (2 امتیاز)
نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان های خارجه ملل