روزهای هفته به زبان آلمانی + فیلم

مقاله تاریخ به روزرسانی: 1403/01/15 886
روزهای هفته به زبان آلمانی

یادگیری روزهای هفته به زبان آلمانی بسیار مهم است زیرا این عبارت ها در زندگی روزمره و ارتباطات روزمره با مردم آلمانی بسیار پرکاربرد هستند. آشنایی با روزهای هفته به شما امکان می دهد برنامه ریزی روزانه خود را انجام دهید، روزهای تعطیل و مراسمات مختلف را درک کنید و در مکالمات روزمره از آنها استفاده کنید. در زبان آلمانی، روزهای هفته به شکل زیر هستند:

 • Montag (دوشنبه)
 • Dienstag (سه شنبه)
 • Mittwoch (چهارشنبه)
 • Donnerstag (پنج شنبه)
 • Freitag (جمعه)
 • Samstag (شنبه)
 • Sonntag (یکشنبه)

آشنایی با روزهای هفته در زبان آلمانی به شما کمک می کند تا در برقراری ارتباط با آلمانی زبانان بهتر درک شوید و به شکلی مؤثرتر با آنها ارتباط برقرار کنید.

 

 

 

 

مطالعه بیشتر: اسامی حیوانات در زبان آلمانی

همچنین، یادگیری روزهای هفته به شما در مسافرت ها، برنامه ریزی رویدادها و مواجهه با تقویم آلمانی کمک خواهد کرد. بنابراین، به منظور یادگیری کامل زبان آلمانی، توصیه می شود روزهای هفته را به خوبی یاد بگیرید و در مکالمات و تمرینات خود از آنها استفاده کنید تا ارتباط خود را با زبان و فرهنگ آلمانی تقویت کنید.
 

مخفف روزهای هفته به آلمانی

همین طور لازم به ذکر است که روزهای هفته در زبان آلمانی به صورت مخفف نیز مورد استفاده قرار می گیرند و می توانید از آن ها برای بیان استفاده کنید، البته پیشنهاد کلی این است که صرفا در محیط های دوستانه و غیر رسمی از آن استفاده شود؛ همین طور ممکن است که در تقویم نیز شما با چنین علائمی مواجه شوید.

ایام هفته در زبان آلمانی

در زبان آلمانی، مخفف های روزهای هفته با استفاده از حروف اول هر روز انجام می شود. در زیر مخفف های روزهای هفته در زبان آلمانی آمده است:

 • Montag (دوشنبه) - Mo
 • Dienstag (سه شنبه) - Di
 • Mittwoch (چهارشنبه) - Mi
 • Donnerstag (پنج شنبه) - Do
 • Freitag (جمعه) - Fr
 • Samstag (شنبه) - Sa
 • Sonntag (یکشنبه) - So

این مخفف ها برای استفاده در برنامه ریزی روزانه، برگزاری رویدادها و ارتباطات روزمره استفاده می شوند. با یادگیری این مخفف ها، می توانید در متون کوتاه و پیام های کوتاه زبان آلمانی از آنها استفاده کنید و به سادگی از روزهای هفته برای برنامه ریزی خود یا در مکالمات روزمره استفاده کنید.

آخر هفته به آلمانی

یک سری عبارات هستند که به صورت مرکب در زبان آلمانی مورد استفاده قرار می گیرند، وقتی می خواهید آن ها را در جمله به کار ببرید می توانید از این روند استفاده کنید؛ عبارت "آخر هفته" به زبان آلمانی به شکل "Wochenende" بیان می شود. در زیر چند نمونه جمله با استفاده از عبارت "آخر هفته" در زبان آلمانی به عنوان مثال ذکر شده است:

 1. Am Wochenende gehe ich gerne spazieren. (در آخر هفته دوست دارم قدم لرمک.)
 2. Wir planen am Wochenende einen Ausflug. (ما قصد داریم در آخر هفته یک گردش راهی برنامه ریزی کنیم.)
 3. Ich entspanne mich am Wochenende gerne zu Hause. (در آخر هفته دوست دارم در خانه استراحت کنم.)
 4. Am Wochenende treffe ich mich mit Freunden. (در آخر هفته با دوستانم دیدار می کنم.)
 5. Am Wochenende besuche ich oft meine Familie. (در آخر هفته اغلب به خانواده ام سر می زنم.)

استفاده از عبارت "Wochenende" در جملات به شما کمک می کند تا به طور رسمی و روزمره در مورد آخر هفته در زبان آلمانی صحبت کنید.

مقاله پیشنهادی: ماه های سال به زبان آلمانی

حرف اضافه روزهای هفته به آلمانی

در زبان آلمانی، حروف اضافه رایجی برای بیان روزهای هفته وجود دارد. این حروف اضافه به کمک حروف تعریف دیگری نیز استفاده می شوند. در زیر حروف اضافه مرتبط با روزهای هفته در زبان آلمانی ذکر شده که می توانید از آن برای یادگیری استفاده کنید:
1. Am Montag (در دوشنبه)
2. Am Dienstag (در سه شنبه)
3. Am Mittwoch (در چهارشنبه)
4. Am Donnerstag (در پنج شنبه)
5. Am Freitag (در جمعه)
6. Am Samstag (در شنبه)
7. Am Sonntag (در یکشنبه)
این حروف اضافه برای بیان زمان یا روز مشخص استفاده می شوند. به عنوان مثال، جمله "Ich gehe am Montag zur Arbeit." به معنای "من در دوشنبه به محل کار می روم." استفاده می شود. آشنایی با این حروف اضافه و روزهای هفته در زبان آلمانی می تواند به شما در ارتباطات روزمره و برنامه ریزی زمانی کمک کند. با تمرین مکرر و استفاده از آنها در جملات، بهبود مهارت های زبانی خود را در این زمینه تقویت کنید.
 

روزهای هفته به آلمانی چه می شوند؟

روزهای هفته به المانی برای کودکان

برای آموزش روزهای هفته به کودکان به زبان آلمانی، می توانید از روش های آموزش بازیگوش و تعاملی استفاده کنید. در زیر چند روش مؤثر برای آموزش روزهای هفته به کودکان به زبان آلمانی را به شما معرفی می کنیم که می توانید از آن ها استفاده کنید:

 1. از کارت های تصویری استفاده کنید: برای هر روز هفته، کارت های تصویری را آماده کنید. همراه با کودکان، کارت ها را بررسی کنید و نام روزهای هفته را به آنها بگویید. از تصاویر جذاب و رنگارنگ استفاده کنید تا کودکان با تمرکز بیشتری یاد بگیرند.
 2. خواندن کتاب های کودکانه: انتخاب کتاب هایی که درباره روزهای هفته باشند و داستان های مرتبط با هر روز را برای کودکان بخوانید. از تصاویر و توضیحات ساده در کتاب ها استفاده کنید تا کودکان به طور طبیعی روزهای هفته را یاد بگیرند.
 3. آهنگ ها و رقص ها: از آهنگ های کودکانه استفاده کنید که نام روزهای هفته را در آنها ذکر کنند. همراه با آهنگ، با کودکان برقصید و هر روز را با حرکات مشخص شده مرتبط کنید. این روش می تواند برای یادگیری زبان و حرکت به طور همزمان مفید باشد.
 4. بازی های گروهی: از بازی های گروهی مانند "جستجوی روزهای هفته" یا "ترتیب دادن روزهای هفته" استفاده کنید. در این بازی ها، کودکان باید روزهای هفته را به ترتیب درست قرار دهند یا آنها را در محل های مناسب جستجو کنند. این بازی ها علاوه بر یادگیری روزهای هفته، مهارت های همکاری و حل مسئله را نیز تقویت می کنند.
 5. استفاده از تکنولوژی: از برنامه های آموزشی برای کودکان با محتوای روزهای هفته استفاده کنید. این برنامه ها معمولاً با تصاویر، بازی ها و آهنگ ها کودکان را در یادگیری روزهای هفته مشتاق می کنند.

به یاد داشته باشید که تکرار و تمرین مستمر در یادگیری روزهای هفته بسیار مهم است. از روش های مختلف استفاده کنید و به کودکان فرصتی برای تمرین و تثبیت مفاهیم بدهید. همچنین، با ایجاد محیطی که روزهای هفته به آن مرتبط شوند (مانند تقویم یا نمایش برداری از روزهای هفته)، کودکان را در یادگیری و استفاده از روزهای هفته تشویق کنید.
یادگیری روزهای هفته و ماه های سال به زبان آلمانی از اهمیت بسیاری برخوردار است. آشنایی با این اصطلاحات پایه زبانی، شما را قادر می سازد تا در ارتباطات روزمره خود با آلمانی زبانان بهتر درک شوید و بتوانید به صورت مستقل در زبان آلمانی برنامه ریزی کنید. همچنین، یادگیری روزهای هفته و ماه ها به شما کمک می کند تا در تبادل نظر در مورد تاریخ و زمان در جامعه آلمانی شرکت کنید و در مسافرت ها، برنامه ریزی رویدادها و درک تقویم آلمانی بهتر عمل کنید.

مقاله پیشنهادی: فصل های سال به آلمانی

سخن پایانی
با آشنایی با روزهای هفته و ماه ها به زبان آلمانی، شما به طور طبیعی با فرهنگ و روزمرگی آلمانی زبانان آشنا می شوید و توانایی برقراری ارتباط بهتری با آنها خواهید داشت. بنابراین، توصیه می شود به آموزش این مفاهیم و اصطلاحات اهمیت بدهید و با استفاده از روش های مناسب و تنوع در فعالیت ها، یادگیری را برای خود و دیگران جذاب و مفید کنید.


 

پیوند کوتاه:
امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
5/5 (1 امتیاز)
نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان ملل: تنها مرکز آموزش تمامی زبان ها در ایران