سلام و احوال پرسی به زبان ترکی استانبولی 👋

مقاله تاریخ به روزرسانی: 1403/01/15 367
سلام و احوال پرسی به زبان ترکی استانبولی

آموزش واژه ها مربوط به سلام و احوال پرسی به زبان ترکی استانبولی اهمیت بسیار زیادی دارد. همه می دانیم که امروزه مسافرت و مهاجرت به کشور ترکیه به میزان زیادی افزایش یافته است و به همین منظور بهتر است با اصول اولیه این زبان آشنا باشیم.

بدون تردید آشنایی با این واژه ها اعتماد شما را افزایش داده و قادر خواهید بود ارتباط صحیح و کارآمدی داشته باشید. گفتنی است که در آموزشگاه زبان ملل دوره های زیادی برای یادگیری زبان ترکی استانبولی بر قرار می باشد که می تواند پیشرفت و موفقیت شما را در پی داشته باشد.

 

 

 

آموزش احوال پرسی در زبان ترکی استانبولی

برای آموزش هر چه بهتر سلام و احوال پرسی به زبان ترکی استانبولی بهتر است هم زمان همراه و هم گام‌ با ما این مقاله را دنبال نمایید.

سلام به ترکی استانبولی

عبارت هایی که در ادامه مشاهده و مطالعه می فرمایید، برای احوال پرسی و برقراری ارتباط در آموزش زبان ترکی استانبولی، بسیار مهم و کلیدی می باشند. 

Selamaşma: سلام کردن Vedalaşma: خداحافظی کردن
Merhaba: سلام Selam: سلام
Hoşçakal: خداحافظ Hoşgeldiniz: خوش آمدید
Güle güle: به سلامت Nasılsınız: حالتان چه طور است؟
Iyim: خوبم Kötüyüm: بدم
Siz nasılsınız؟: شما چطورید؟ Memnun oldum: خوشوقت شدم
Bende memnun oldum: من هم خوشوقت شدم Siz nerelisinuz؟: اهل کجا هستید؟
Kaç yaşındasınız?: چند سالتان است؟ Ben İranlıyım.: من اهل ایرانم.
Yaşındayım 50: من ۵۰ ساله ام.  Affedersiniz: ببخشید
Rica ederim: خواهش می کنم. Lütfen: لطفا
Günaydın: صبح به خیر İyi günler: روز به خیر
Tünaydın: ظهر به خیر  Evet: بله 
İyi geceler : شب به خیر  Hayır: خیر
Teşekkürler: تشکر  Yorgun olma: خسته نباشید
Günaydın arkadaşlar: صبح به خیر دوستان Hocam günaydın: استاد صبح به خیر

سلام به ترکی استانبولی

سلام و احوال پرسی به زبان ترکی استانبولی می توانید شروعی برای داشتن ارتباط درست و دوستانه باشد و بتوانید از این طریق کارهای خود را انجام دهید. برای گفتن سلام‌ در زبان ترکی استانبولی عادی ترین و رایج ترین شکل استفاده از واژه "Merhaba" می باشد.

مطالعه بیشتر: حروف الفبای ترکی استانبولی

این واژه برای همه موقعیت ها و شرایط و در واقع برای هر زمانی مناسب می باشد و می توانید آن را به کار ببرید. گفتنی است که از این واژه پر کاربرد در همه مکان ها از جمله بانک ها، فروشگاه ها، مغازه ها و همه موسسه ها و در محیط های دوستانه استفاده می شود.

این روش ساده برای گفتن سلام و شروع مکالمه، تا حد بسیار زیادی فضا را دوستانه می نماید و کاربرد زیادی دارد. همچنین در صورتی که به صورت تلفنی با کسی که نمی شناسید صحبت می کنید، می توانید این واژه را به کار ببرید. به عنوان مثال می توانید جمله ها و عبارت های زیر را مطالعه نمایید. 

سلام به ترکی استانبولی

 • Merhaba, nasılsınız arkadaşlar
  سلام دوستان، چطورید؟ 
 • Merhaba, bir şey sormak istiyorum. 
  سلام، می خواهم یک چیزی بپرسم. 
 • Merhaba, 512 otobüs buradan geçer mi? 
  سلام، اتوبوس ۵۱۲ از این جا می گذرد؟ 
 • Merhaba, bu çantalar kaç TL
  سلام، این کیف ها چند لیر هستند؟ 
 • Merhabalar
  سلام 
 • Merhabalar, hoş geldiniz
  سلام، خوش آمدید.
 • Merhabalar, bir çay alayım. 
  سلام، یک چای می خواهم. 
 • Merhaba iyi misin?
  سلام. خوبی؟
 • Merhaba, nasılsın, ne haber?
  سلام، چطوری، چه خبر؟ 

برای بیان واژه های خوبی به ترکی استانبولی و همچنین عبارت صبح به خیر به زبان ترکی استانبولی، واژه های مهمی را در این مقاله بیان نمودیم که کاربرد زیادی دارند.

مطالعه بیشتر: تفاوت ترکی استانبولی با ترکی آذری

با استفاده از عبارت های موجود در این مقاله در گفتگوهای خود، بدون تردید اعتماد به نفس شما افزایش چشمگیری خواهد داشت و می توانید با خیال راحت مراودات خود را به انجام برسانید. این گونه نیازهای شما به راحتی برطرف خواهد شد.

سلام به صورت غیر رسمی در زبان ترکی استانبولی

برای بیان سلام و احوال پرسی به زبان ترکی استانبولی می توان به صورت غیر رسمی نیز صحبت نمود. در قسمت های قبل واژه های دیگری را برای سلام کردن به شما عزیزان ارائه داده ایم. یکی دیگر از واژه ها برای سلام کردن در زبان ترکی استانبولی، واژه "Selam" یا "Selamün aleyküm" یا "Selamün aleykm" می باشد.

مطالعه بیشتر: تبریک ازدواج به ترکی استانبولی

سلام و احوال پرسی به زبان ترکی استانبولی

این واژه ها از مسلمانان به وام گرفته شده است و در زبان ترکی استانبولی مورد استفاده قرار می گیرد. البته نا گفته نماند که این عبارت در زبان ترکی استانبولی مدرن اصلا استفاده نخواهد شد و بیشتر افراد سنتی این واژه را به کار می برند. در بین جوانان از واژه " Hi " یا " Hey " که معادل انگلیسی واژه سلام کردن می باشد، استفاده خواهد شد.

مطالعه بیشتر: افعال در زبان ترکی استانبولی

برای برقراری ارتباط و صحبت کردن از طریق تلفن، مردم ترکیه از واژه "Alo" استفاده می نمایند. این واژه نیز تقریبا شبیه به زبان انگلیسی می باشد. نکته مفیدی که باید به شما عزیزان یادآور شویم این است که هر زمان به این تردید رسیدید که به صورت رسمی صحبت نمایید یا عامیانه و دوستانه، سعی کنید،

شیوه رسمی را انتخاب نمایید. البته نا گفته نماند که مردم ترکیه بسیار خون گرم و خوش برخورد می باشند. در مراودات رسمی خود در فضایی که مطمئن هستید رسمی است، می توانید قبل یا بعد از نام آقا یا خانم از کلمه "efendim" استفاده نمایید. این واژه مختص به جنسیت خاصی نمی باشد. 

 • Merhaba efendim 
  سلام خانم / آقا 
 • Sana da merhaba. 
  این واژه را می توان در جواب سلام به طرف مقابل گفت.
پیوند کوتاه:
امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
5/5 (5 امتیاز)
نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان ملل: تنها مرکز آموزش تمامی زبان ها در ایران