مهاجرت کاری به سوئد

مهاجرت به سوئد از طریق کار

مقاله تاریخ به روزرسانی: 1401/12/16 1144

مهاجرت کاری به سوئد

قانون اصلی در این مورد این است که شما باید قبل از ورود به سوئد برای مجوز کار درخواست دهید و به شما طی مراحلی اجازه کار داده شود. هنگام درخواست آنلاین به شما دستورالعمل‌های واضحی در مورد نحوه پر کردن درخواست و آنچه باید همراه با درخواست ارسال کنید، داده می‌شود. این کار به شما کمک می‌کند تا به درستی درخواست را ایجاد کنید و شانس تصمیم‌گیری در خصوص پذیرش شما را نیز افزایش می‌دهد.

جهت آموزش زبان سوئدی کلیلک نمایید.

دریافت پیشنهاد کار از کشور سوئد

برای دریافت مجوز کار، باید یک پیشنهاد کار در سوئد داشته باشید. کارفرمای شما باید حداقل ده روز قبل از ارائه پیشنهاد کار، شغل خود را در سوئد، اتحادیه اروپا/EEA و سوئیس آگهی کرده باشد. همچنین در سوئد درخواست مجوز کار را با تکمیل یک پیشنهاد کار آغاز می‌کند. کارفرمای شما به اطلاعاتی در مورد نام، تاریخ تولد، شهروندی، تحصیلات و آدرس ایمیل شما نیاز دارد.

مهم است تا زمانی که تصمیمی در مورد درخواست خود دریافت نکرده اید، به آدرس ایمیلی که به کارفرمای خود می‌دهید دسترسی داشته باشید. اداره مهاجرت سوئد از این آدرس ایمیل برای برقراری ارتباط با شما در طول دوره درخواست استفاده خواهد کرد.

شما یک ایمیل دریافت می‌کنید!

هنگامی که کارفرمای شما پیشنهاد استخدام را تکمیل کرد، ایمیلی حاوی اطلاعاتی در مورد نحوه درخواست مجوز کار دریافت خواهید کرد. در ادامه شما اطلاعاتی در مورد خود ارائه می‌دهید.

مهاجرت به کشور سوئد

اگر خانواده شما نیز به سوئد می‌آیند، همزمان برای آنها درخواست اقامت می‌دهید. همچنین باید بررسی کنید که اطلاعات مربوط به شرایط در پیشنهاد استخدام با آنچه شما و کارفرمایتان بر سر آن توافق کرده اید مطابقت داشته باشد.

اسناد و مدارک خود را ضمیمه کنید

کپی صفحاتی در پاسپورت شما که اطلاعات شخصی، عکس، امضا، شماره پاسپورت، کشور صادرکننده گذرنامه، مدت اعتبار پاسپورت، بارکد در صفحه شناسایی و اینکه آیا شما اجازه زندگی در کشورهایی غیر از کشور خود را دارید، نشان می‌دهد را ارسال نمایید.

 

اقامت در کشور سوئد

وکالتنامه در صورتی که شما نماینده متقاضی هستید.

اگر گذرنامه شما در آستانه انقضاء است، باید آن را تمدید کنید زیرا نمی‌توانید برای مدت بیشتر از اعتبار پاسپورت خود مجوز دریافت کنید. اگر برای تمدید مجوز کار درخواست می‌دهید، باید مدارک دیگری را به درخواست خود ضمیمه کنید.

استخدام به عنوان دستیار شخصی
اگر برای اجازه کار به عنوان دستیار شخصی درخواست می‌کنید، باید یک کپی از تصمیم صادر شده توسط آژانس بیمه اجتماعی سوئد (Försäkringskassan) در مورد مزایای کمک ضمیمه کنید. این ضمیمه نشان می‌دهد که شما فردی دارید که با او کار خواهید کرد و این شخص مستحق دریافت کمک هزینه است.

وکالت چیست؟

وکالت‌نامه می‌تواند یک نامه امضاء شده باشد که در آن شخص متقاضی مجوز به شخص دیگری اجازه می‌دهد که او را نمایندگی کند. برای مثال، وکالتنامه می‌تواند به کسی حق درخواست بدهد، از دلایل تصمیم مطلع شود یا برای شخص دیگری درخواست تجدیدنظر کند. وکالتنامه باید توسط شخصی که وکالتنامه خود را به شخص دیگری می‌دهد امضا شود و در صورت نیاز اداره مهاجرت باید اصل آن ارائه شود.

برای دادن وکالتنامه به شخص دیگری، باید نامه‌ای به اداره مهاجرت نیز ارسال کنید که شامل موارد زیر باشد:

 •     نام، تاریخ تولد و آدرس شخصی که به دیگری وکالت می‌دهد.
 •     فردی که دارای وکالت است چه اختیاراتی دارد.
 •     نام، کد ملی و نشانی شخصی که وکالتنامه به او داده شده است.
 •     امضای شخصی که به دیگری وکالت می‌دهد.
 •     تاریخ و محل امضای وکالتنامه

مهاجرت به کشور سوئد

وکالتنامه فرم 107011PDF

اگر خانواده‌تان شما را همراهی می‌کنند و همزمان برای آنها درخواست می‌دهید، باید موارد زیر را نیز ارسال کنید:

 •     کپی صفحاتی در گذرنامه آنها که اطلاعات شخصی، عکس، امضا، شماره پاسپورت، کشور صادرکننده گذرنامه، مدت اعتبار پاسپورت، بارکد در صفحه شناسایی و اینکه آیا آنها اجازه زندگی در کشورهایی غیر از کشورشان را دارند نشان می‌دهد.
 •     کپی گواهی ازدواج یا معادل آن (در مورد زوج های متاهل یا شرکای ثبت شده اعمال می‌شود)
 •     اسنادی که نشان می‌دهد شما با هم در کشور مبدا زندگی کرده اید (این مسئله در مورد شرکای زندگی مشترک اعمال می‌شود).
 •     شناسنامه برای کودکان
 •     رضایت پدر، در صورتی که آنها نیز به سوئد نیایند، مبنی بر اینکه کودک اجازه دارد به سوئد نقل مکان کند.
 •     اسنادی که نشان می‌دهد کودکان بالای 21 سال از نظر مالی به والدین خود وابسته هستند.
 •     مدارک فرزندخواندگی در صورتی که کودک به فرزندی پذیرفته شود.
 •     وکالت نامه در مورد اینکه شما وکالت کلیه اعضای خانواده که بالای 18 سال دارند.
 • مدارک فوق باید توسط مترجم مجاز به زبان سوئدی یا انگلیسی ترجمه شود. شما باید همیشه یک کپی از سند اصلی و یک کپی از ترجمه را ارسال کنید.
 • ارائه رضایت نامه از طرف سرپرست

بیانیه رضایت نامه امضا شده‌ای از طرف والدینی است که حضانت را بر عهده دارند اما فرزند را تا سوئد همراهی نمی‌کنند، که در آن او موافقت می‌کند برای اقامت در سوئد به فرزند شما اجازه اقامت داده شود. بیانیه رضایت باید حاوی موارد زیر باشد:

 •     نام، تاریخ تولد و آدرس والدینی که سرپرست هستند.
 •     نام و تاریخ تولد فرزندی که بیانیه رضایت به آن مربوط می‌شود.
 •     موافقت والدین مبنی بر اینکه به کودک اجازه اقامت در سوئد داده می‌شود.
 •     امضای رضایت والدین همراه با نام او با حروف چاپی.
 • پرداخت کنید و درخواست خود را ارسال کنید.

در بیشتر موارد باید هزینه‌ای پرداخت کنید. می‌توانید با استفاده از ویزا یا مسترکارت این پرداخت را انجام دهید. وقتی هزینه پرداخت شد، درخواست خود را ارسال می‌کنید. شما و کارفرمایتان ایمیلی دریافت خواهید کرد که تأیید می‌کند درخواست شما ارسال شده است. اداره مهاجرت در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با شما تماس خواهد گرفت.

آژانس مهاجرت درخواست را پردازش می‌کند.

برای اینکه آژانس مهاجرت سوئد در مورد درخواست شما تصمیم بگیرد، باید تمام جزئیات را پر کنید و تمام مدارک لازم را پیوست نمایید.. توجه داشته باشید که اداره مهاجرت ممکن است در برخی موارد نیاز به بررسی بیشتر درخواست شما داشته باشد، حتی اگر تمام اطلاعات و مدارک مورد نیاز را درج کرده باشید.

اگر نظرتان عوض شد و دیگر نمی خواهید درخواست بدهید

اگر می‌خواهید درخواست خود را پس بگیرید، باید در نامه‌ای کتبی به اداره مهاجرت سوئد اطلاع رسانی نمایید. در نامه باید نام، تاریخ تولد، شماره هویت شخصی (در صورت داشتن) و شماره پرونده خود را ذکر کنید. همچنین شماره تلفن و آدرس خود را نیز بیان کنید تا در صورت داشتن هرگونه سوال اداره مهاجرت با شما تماس بگیرد. شما باید نامه را امضا کنید. اگر به شخصی وکالت نامه داده اید، آن شخص می‌تواند از طرف شما درخواست را پس بگیرد.

اطلاعات مورد نیاز برای اجازه اقامت

اگر بیش از سه ماه به شما اجازه اقامت داده شود، کارت اقامت دریافت خواهید کرد. این کارت ثابت می‌کند که شما اجازه اقامت در سوئد را دارید و حاوی اطلاعاتی مانند اثر انگشت و عکس شما است. اگر برای سفر به سوئد نیاز به ویزای ورود دارید، باید در اسرع وقت به سفارت یا کنسولگری سوئد مراجعه کنید تا از شما عکس گرفته و انگشت نگاری شود. شما باید این کار را انجام دهید، حتی اگر قبلاً کارت اجازه اقامت داشته‌اید، زیرا اطلاعات ذخیره نمی‌شوند. اگر خانواده شما نیز درخواست مجوز دارند، اعضای خانواده نیز باید در سفارت یا کنسولگری کل عکس‌برداری و انگشت نگاری شوند. همیشه قبل از مراجعه با سفارت یا سرکنسولگری تماس بگیرید.

اگر برای سفر به سوئد نیازی به ویزای ورود ندارید، می‌توانید پس از ورود به سوئد، اطلاعات کارت اجازه اقامت را در اداره مهاجرت ارسال کنید. با این حال، قبل از سفر به سوئد، باید مجوز کار خود را درخواست کرده و صادر کنید.

در مرحله بعد ایمیلی دریافت خواهید کرد که تأیید می‌کند در خصوص پذیرش شما تصمیمی گرفته شده است. تصمیم واقعی توسط سفارت یا کنسولگری که در درخواست خود مشخص کرده‌اید برای شما اخذ می‌گردد. کارفرمای شما همچنین از طریق پست اخطاری در مورد تصمیم دریافت خواهد کرد.

هنگام دریافت نتیجه باید پاسپورت خود را به همراه داشته باشید. اگر مجوز کار به شما داده شده باشد، کارت اجازه اقامت را ظرف چهار هفته پس از عکسبرداری و انگشت نگاری در سفارت یا کنسولگری دریافت خواهید کرد.

کارت اجازه اقامت در زمان تصمیم گیری ارائه می‌شود، اما حداکثر سه ماه قبل از معتبر شدن مجوز اقامت این اتفاق می‌افتد. ما نمی توانیم سرعت تولید یا تحویل کارت را افزایش دهیم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله "شرایط مهاجرت تحصیلی به کشور سوئد" مراجعه نمایید.

 

 

امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
0/5 (0 امتیاز)
نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان های خارجه ملل