انواع خداحافظی به آلمانی | آلمانی‌ها چگونه خداحافظی می‌کنند؟

مقاله تاریخ به روزرسانی: 1403/01/15 780
انواع خداحافظی به آلمانی

در فرهنگ آلمانی، لحظات خداحافظی با اهمیتی ویژه رویت می شوند. مردم آلمانی از اینکه احترام و ارادت خود را نسبت به دیگران به نمایش می گذارند، بسیار مواقعی برای خداحافظی استفاده می کنند. در این لحظات خداحافظی به آلمانی، عمدتاً از عبارات مودبانه و دلنشینی استفاده می شود تا احساس تقدیر و ارتباط انسانی نزدیکی را نمایان کند.

در فرهنگ آلمانی، لحظات خداحافظی نشان دهنده توجه به روابط انسانی است و این موقعیت ها به عنوان فرصتی برای ارتباط انسانی نزدیک تر و ایجاد حالتی دوستانه به خاطر می آیند. بنابراین ما در این مقاله از آموزشگاه زبان ملل به بررسی نحوه گفتن خداحافظ به آلمانی پرداختیم. تا انتها همراه ما باشید.

انواع خداحافظی به زبان آلمانی

 در مقالات قبلی به بررسی نحوه معرفی خود به زبان آلمانی در دیدار اول پرداختیم. در زبان آلمانی، بسته به میزان فرمالیته و محتوای مکالمه، می توانید از انواع مختلفی از عبارات خداحافظی استفاده کنید:

 

 

 

1. Auf Wiedersehen (آویدر زیهن):

این مفهوم به معنای "در دیدار بعدی" است و در موارد مختلفی از جمله سازی تا رسمی ترین خداحافظی ها مورد استفاده قرار می گیرد. این عبارت رسمی و مودبانه است.

خداحافظی به زبان آلمانی

2. Tschüss (چاوس):

"Tschüss" به معنای "خداحافظ" است و در مکالمات روزمره و غیررسمی به کار می رود. این عبارت مخصوصاً برای خداحافظی با دوستان و آشنایان مناسب است.

مقاله پیشنهادی: اصطلاحات آلمانی در آرایشگاه

3. Bis bald (بیس بالد):

عبارت مذکور به معنای "به زودی می بینمت" است و به طور کلی در مکالمات غیررسمی برای نشان دادن امید به دیدار زودتر مجدداً استفاده می شود.

انواع خداحافظی به زبان آلمانی

4. Bis später (بیس شپاتر):

"Bis später" به معنای "تا بعدا" است و نیز برای نشان دادن امید به دیدار در آینده ای نزدیک در مکالمات غیررسمی مورد استفاده قرار می گیرد.

5. Bis morgen (بیس مورگن):

این عبارت به معنای "تا فردا" است و در مواقعی که میدانید در روز بعد دوباره دیدار خواهید شد مورد استفاده قرار می گیرد.

6. Mach's gut (ماخز گوت):

"Mach's gut" به معنای "خدانگهدار" یا "مراقب خودت باش" است و در مکالمات غیررسمی و دوستانه استفاده می شود.

7. Servus (زروس):

این عبارت در منطقه بایرن آلمان بسیار معمول است و به معنای "سلام" و "خدانگهدار" می باشد. بیشتر در مکالمات غیررسمی و دوستانه استفاده می شود.

خداحافظی در نامه و متن های رسمی به آلمانی

در نامه ها و متن های رسمی به زبان آلمانی، خداحافظی به شکل مودبانه و فرمال انجام می شود. در زیر، روش هایی برای خداحافظی در نامه ها و متن های رسمی به آلمانی را برایتان توضیح می دهم:

مطالعه بیشتر: اعضای بدن به زبان آلمانی

1. Mit freundlichen Grüßen (میت فرویندلیشن گروسن):

عبارت مذکور به معنای "با احترام" یا "با خیر و عافیت" است و یکی از متداول ترین و مودبانه ترین روش های خداحافظی در نامه ها و ایمیل های رسمی آلمانی است.

2. Hochachtungsvoll (هوخ آختونگس فول):

این کلمه به معنای "با احترام عالی" است و نیز برای نمایش احترام و فرمالیته در انتهای نامه ها و متن های رسمی مورد استفاده قرار می گیرد.

3. Mit freundlichem Gruß (میت فرویندلیشم گروس):

در مقابل این شکل کمی ساده تر از "Mit freundlichen Grüßen" می باشد و در برخی موارد مناسب است.

4. Mit besten Grüßen (میت بستن گروسن):

این عبارت به معنای "با بهترین احترام" است و نشان دهنده توجه و ارادت به فرد دریافت کننده نامه است.

5. Ich verbleibe mit freundlichen Grüßen (ایخ فربلایبه میت فرویندلیشن گروسن):

همین طور این جمله به معنای "با احترام باقی می مانم" است و در متن های رسمی به عنوان یک گزینه استفاده می شود.

 • قوانین اصول نامه نگاری آلمانی به تنظیمات خاص خداحافظی می پردازد. پیشنهاد می شود که در صورت نوشتن نامه رسمی، با استفاده از منابع معتبر زبانی یا الگوهای آماده نامه، خداحافظی مناسب را انتخاب کنید.
 • به اشکال تلفظی و تایپی دقت داشته باشید تا نامه ای مترجم و حرفه ای ارسال شود.
 • توجه به اصول اجتماعی و فرهنگی آلمان در مورد خداحافظی نیز مهم است.

 
به پایان رساندن مکالمه در آلمانی

 1. Bis zum nächsten Mal (بیس تسوم نکستن مال): این عبارت به معنی "تا دفعه بعد" و به عنوان یک روش خداحافظی و اعلام تمایل به دیدار در آینده، مناسب است.
 2. Ich wünsche dir einen schönen Tag (ایخ وونشه دیر آینن شون تاک): به معنی "برایت یک روز خوب آرزو می کنم" و برای ختم مکالمه با آرزوی خوبی برای فرد مقابل استفاده می شود.
  انواع خداحافظ به زبان آلمانی
 3. Pass auf dich auf (پاس آو دیش اوف): این عبارت به معنی "مراقب خودت باش" و به عنوان یک روش مودبانه برای خاتمه مکالمه که نشان دهنده مراقبت از فرد مقابل استفاده می شود.
 4. Bis bald wiedersehen (بیس بالد ویدرزین): در ادامه این عبارت نیز به معنی "تا زودی دوباره دیدار" و به عنوان روشی خوشایند برای خاتمه مکالمه در موقعیت های دوستانه مناسب است.
 5. Einen angenehmen Tag noch (آینن آنگنمن تاک نوخ): به معنی "یک روز خوشایند داشته باشید" و در پایان مکالمه ای که برای طرف مقابل آرزوی روز خوبی دارید، مناسب است.
 6. Lass uns in Kontakt bleiben (لاس اونس این کونتاکت بلایبن): به معنای "بیایید در تماس باشیم" و برای اعلام تمایل به ادامه دیدار و ارتباط مناسب است.
 7. Es war schön, mit dir zu sprechen (اس وار شون، میت دیر تسپرشن): به معنی "خوش بود با تو صحبت کردن" و می تواند به عنوان یک روش مودبانه برای خاتمه مکالمه استفاده شود.

تفاوت میان دو کلمه Tschüss و Wiedersehen در آلمانی

دو کلمه "Tschüss" و "Wiedersehen" هر دو در زبان آلمانی به عنوان عبارات خداحافظی مورد استفاده قرار می گیرند، اما دارای تفاوت هایی در معنا و میزان فرمالیته هستند.

"Tschüss" یک عبارت غیررسمی و دوستانه تر است که به معنای "خداحافظ" یا "درود" می باشد. این عبارت در مکالمات روزمره، به ویژه با دوستان و آشنایان نزدیک، استفاده می شود. از "Tschüss" معمولاً در مکالمات غیررسمی و محیط های کجاکجا که فرمالیته کمتری مورد نیاز است، استفاده می شود.

"Wiedersehen" به معنای "در دیدار بعدی" می باشد. این کلمه نشان دهنده امید به دیدار مجدد در آینده است و در واقع به معنای تاخیری نسبی در خداحافظی دارد. از این عبارت در مواقعی که ممکن است دوباره با شخصی در آینده دیدار کنید یا به تأخیر خداحافظی نیاز دارید، استفاده می شود.

بهترین و استاندارد ترین شکل خداحافظی و پایان مکالمه آلمانی

شکل استاندارد خداحافظی در زبان آلمانی به عبارت "Auf Wiedersehen" معروف است. این عبارت را می توان به عنوان خداحافظی رسمی و مودبانه در مکالمات مختلف، از جمله در اجتماعات کاری یا رویدادهای رسمی، استفاده کرد.
"Auf Wiedersehen" ترکیبی از کلمات زیر است:

 • "Auf" به معنی "در" یا "به"
 • "Wieder" به معنی "دوباره"
 • "Sehen" به معنی "دیدن"

بنابراین، این عبارت به معنی "در دیدار دوباره" ترجمه می شود. این اصطلاح آلمانی به دلیل حالت رسمی و ادبی که دارد، در مواقعی که مکالمه ای به پایان می رسد و فرد صحبت کننده قصد دارد از طرف مقابل در آینده دوباره دیدن کند، مناسب است.

میبینمت به آلمانی

دقت کنید در آموزش زبان آلمانی هنگام خداحافظی به آلمانی، می توانید عبارت "می بینمت" را به شکل های مختلفی بیان کنید که بستگی به میزان فرمالیته و سیاق مکالمه دارد:

 1. Ich sehe dich (ایخ زِهِ دیش): این جمله به معنای "می بینمت" است و در مکالمات غیررسمی و دوستانه مناسب است.
 2. Ich schaue dich an (ایخ شاوه دیش آن): این عبارت نیز به معنای "می بینمت" است و معمولاً در مکالمات غیررسمی و محیط های دوستانه استفاده می شود.
 3. Ich erblicke dich (ایخ اربلیکه دیش): این جمله به معنای "می بینمت" است و بیشتر در مکالمات کتبی یا ادبیات استفاده می شود و کمی فرمال تر است.
 4. Ich treffe auf dich (ایخ ترفه آو دیش): این عبارت به معنای "می بینمت" یا "به تو برخورد می کنم" است و معمولاً در مواقعی که دوباره با شخصی دیدار می کنید، مورد استفاده قرار می گیرد.
 5. Es freut mich, dich zu sehen (اس فرویت میش، دیش تسو زِهِ ن): این جمله به معنای "خوشحالم که تو را می بینم" است و در مکالمات رسمی تر و فرمال تر مورد استفاده قرار می گیرد.
پیوند کوتاه:
امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
5/5 (3 امتیاز)
نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان ملل: تنها مرکز آموزش تمامی زبان ها در ایران