نحوه معرفی خود به زبان آلمانی: آموزش گفتگوی آلمانی

مقاله تاریخ به روزرسانی: 1403/01/28 1857 زمان مطالعه: 4 دقیقه
معرفی خود به زبان آلمانی

یادگیری معرفی خود به زبان آلمانی اهمیت بسیاری دارد. زبان آلمانی یکی از زبان های محبوب و رایج در جهان است که توسط بیش از 100 میلیون نفر به عنوان زبان اول یا دوم صحبت می شود. این زبان در آلمان، اتریش، سوئیس و برخی مناطق دیگر اروپا به عنوان زبان رسمی تلقی می شود و در دستور کار بسیاری از سازمان ها، شرکت ها و مؤسسات بین المللی قرار دارد. در این قسمت از مقالات آموزش زبان آلمانی به شما در خصوص نحوه معرفی خود به آلمانی صحبت خواهیم کرد. تا انتها همراه آموزشگاه زبان ملل باشید!

یادگیری معرفی خود به زبان آلمانی چه اهمیتی دارد؟

یادگیری معرفی خود به زبان آلمانی به شما امکان می دهد در ارتباطات روزمره و حرفه ای خود با افراد آلمانی و زبان آلمانی آشنا شوید. این معرفی شامل نام، ملیت، شغل، تحصیلات، علاقه مندی ها و سوابق کاری شما است.

 

 

 

با یادگیری این معرفی ها، می توانید در محیط های اجتماعی، تحصیلی و حرفه ای با آلمانی زبانان ارتباط برقرار کنید و روابط بین المللی خود را گسترش دهید. علاوه بر این، یادگیری معرفی خود به زبان آلمانی به شما امکان می دهد در مسابقات بین المللی، کنفرانس ها و سمینارها شرکت کنید و با حضار دیگر در این رویدادها به صورت فعال در ارتباط باشید.

همچنین، در صورت تصمیم به سفر به آلمان و کشورهای آلمانی زبان دیگر، یادگیری معرفی خود به زبان آلمانی به شما در ارتباط با جامعه محلی و برقراری روابط دوستانه و فرهنگی کمک می کند. در مقالات پیشین به سوال چه کشورهایی به زبان آلمانی صحبت می کنند پاسخ داده بودیم.

آموزش نحوه معرفی خود در زبان آلمانی

به طور کلی، یادگیری معرفی خود به زبان آلمانی به شما امکان می دهد با جامعه آلمانی و زبان آلمانی در تعامل بیشتری قرار بگیرید، در زمینه های مختلف از جمله تحصیل، کار و سفر پیشرفت کنید و به طور کلی روابط بین المللی و فرهنگی خود را بهبود بخشید.

آموزش معرفی خود به زبان آلمانی

معرفی خود به زبان آلمانی در مواقع مختلف و به شکل های متنوعی می تواند صورت بگیرد. در زیر یک الگوی ساده برای معرفی خود به زبان آلمانی ذکر شده است:

نحوه معرفی خود در زبان آلمانی

"Guten Tag! Ich heiße [نام شما]. Ich komme aus [کشور شما]. Ich bin [سن شما] Jahre alt. Ich lerne Deutsch und finde die Sprache und Kultur sehr interessant. In meiner Freizeit spiele ich gerne [سرگرمی یا ورزش مورد علاقه تان را ذکر کنید]. Ich freue mich, hier zu sein und neue Leute kennenzulernen. Vielen Dank!"

مطالعه بیشتر: آموزش میوه ها به آلمانی

این معرفی به زبان آلمانی شامل موارد زیر است:

 1. "Guten Tag!" به معنی "روز بخیر!" است و اصطلاحی رایج برای شروع مکالمه در آلمانی است.
 2. "Ich heiße [نام شما]." به معنی "نام من [نام شما] است." است. می توانید نام خود را بجای [نام شما] قرار دهید.
 3. "Ich komme aus [کشور شما]." به معنی "از [کشور شما] می آیم." است. می توانید کشور محل تولد یا محل اقامت خود را بجای [کشور شما] بیان کنید.
 4. "Ich bin [سن شما] Jahre alt." به معنی "من [سن شما] سال دارم." است. سن خود را بجای [سن شما] بنویسید.
 5. "Ich lerne Deutsch und finde die Sprache und Kultur sehr interessant." به معنی "من آلمانی می خوانم و زبان و فرهنگ آن را بسیار جالب می یابم." است. این جمله نشان می دهد که شما در حال یادگیری زبان آلمانی هستید و علاقه مند به آن هستید.
 6. "In meiner Freizeit spiele ich gerne [سرگرمی یا ورزش مورد علاقه تان را ذکر کنید]." به معنی "در اوقات فراغتم دوست دارم [سرگرمی یا ورزش مورد علاقه تان را] انجام دهم." است. در این قسمت، سرگرمی یا ورزش مورد علاقه تان را بیان کنید.
 7. "Ich freue mich, hier zu sein und neue Leute kennenzulernen." به معنی "خوشحالم که اینجا هستم و افراد جدیدی را می شناسم." است. این جمله نشان می دهد که شما برای برقراری روابط جدید و دوستی با افراد آلمانی به آن ها اعتقاد دارید.
 8. "Vielen Dank!" به معنی "بسیار ممنون!" است و اصطلاحی رایج برای خاتمه مکالمه است.

با استفاده از این الگو، می توانید خود را به زبان آلمانی به سادگی معرفی کنید و با افراد آلمانی در محیط های مختلف ارتباط برقرار کنید. البته، برای توسعه مهارت های زبانی خود در این زبان، تمرین و تکرار بیشتری نیاز است.

آموزش آنلاین زبان آلمانی

نحوه گفتن بیوگرافی خودمان به آلمانی

برای گفتن بیوگرافی خود به زبان آلمانی، می توانید از الگوی زیر استفاده کنید:

"Mein Name ist [نام شما]. Ich bin am [تاریخ تولد شما] in [محل تولد شما] geboren. Ich komme aus [کشور شما]. Ich habe [تحصیلات شما] studiert und arbeite als [شغل شما]. In meiner Freizeit interessiere ich mich für [علایق شما] und reise gerne. Ich spreche [زبان هایی که می دانید] neben Deutsch. Es ist schön, neue Leute kennenzulernen und verschiedene Kulturen zu entdecken. Vielen Dank!"

این بیوگرافی به زبان آلمانی شامل موارد زیر است:

 1. "Mein Name ist [نام شما]." به معنی "نام من [نام شما] است." است. می توانید نام خود را بجای [نام شما] قرار دهید.
 2. "Ich bin am [تاریخ تولد شما] in [محل تولد شما] geboren." به معنی "من در تاریخ [تاریخ تولد شما] در [محل تولد شما] به دنیا آمدم." است. تاریخ تولد و محل تولد خود را بجای [تاریخ تولد شما] و [محل تولد شما] قرار دهید.
 3. "Ich komme aus [کشور شما]." به معنی "من از [کشور شما] می آیم." است. می توانید کشور محل تولد یا محل اقامت خود را بجای [کشور شما] بیان کنید.
 4. "Ich habe [تحصیلات شما] studiert und arbeite als [شغل شما]." به معنی "من [تحصیلات شما] خوانده ام و به عنوان [شغل شما] کار می کنم." است. تحصیلات و شغل خود را بجای [تحصیلات شما] و [شغل شما] قرار دهید.
 5. "In meiner Freizeit interessiere ich mich für [علایق شما] und reise gerne." به معنی "در اوقات فراغتم علاقه مند به [علایق شما] هستم و دوست دارم سفر کنم." است. علایق و سفر خود را بجای [علایق شما] بیان کنید.
 6. "Ich spreche [زبان هایی که می دانید] neben Deutsch." به معنی "علاوه بر آلمانی، من [زبان هایی که می دانید] صحبت می کنم." است. زبان هایی که می دانید را بجای [زبان هایی که می دانید] قرار دهید.
 7. "Es ist schön, neue Leute kennenzulernen und verschiedene Kulturen zu entdecken." به معنی "خوشحالم که افراد جدیدی را می شناسم و فرهنگ های مختلف را کشف می کنم." است. این جمله نشان می دهد که شما به برقراری روابط جدید و کشف فرهنگ های مختلف علاقه مند هستید.
 8. "Vielen Dank!" به معنی "بسیار ممنون!" است و یک روش رسمی برای خاتمه بیوگرافی است.

احوالپرسی در زبان آلمانی

احوالپرسی در زبان آلمانی برای پرسیدن درباره وضعیت و سلامتی شخص می تواند به شکل زیر باشد:

معرفی خودمان به آلمانی

 • "Wie geht es dir؟" به معنی "حالت چطور است؟" است. این سوال برای پرسیدن از وضعیت عمومی و سلامتی شخص مورد استفاده قرار می گیرد.
 • "Wie geht es Ihnen؟" به معنی "حالتان چطور است؟" است. این سوال به صورت رسمی و به کار بردن شخص مورد احترام یا معروف است.
 • "Wie geht's؟" یا "Wie geht's dir؟" به معنی "حالت چطوره؟" است. این سوال یک نسخه کوتاه شده و غیر رسمی تر از سوال اول است و برای پرسیدن از وضعیت عمومی شخص استفاده می شود.
 • "Alles in Ordnung؟" به معنی "همه چیز درست است؟" است. این سوال برای بررسی وضعیت کلی شخص و اطمینان از خوب بودن وضعیت استفاده می شود.
 • "Wie geht es deiner Familie؟" به معنی "حال خانواده ات چطور است؟" است. این سوال برای پرسیدن از وضعیت سلامت و خوبی خانواده شخص مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در پاسخ به این سوالات، می توانید از جملاتی مانند "Mir geht es gut" به معنی "حالم خوب است" یا "Danke, gut" به معنی "ممنون، خوبم" استفاده کنید.

مطالعه بیشتر: مزایای یادگیری زبان آلمانی

 

جمله های ساده برای معرفی خود به زبان آلمانی

برای معرفی خود به زبان آلمانی، می توانید از جملات ساده و کوتاهی مانند مثال های زیر استفاده کنید:

 • "Ich bin [نام شما]." به معنی "من [نام شما] هستم."
 • "Ich komme aus [محل تولد یا محل اقامت شما]." به معنی "من از [محل تولد یا محل اقامت شما] می آیم."
 • "Ich bin [سن شما] Jahre alt." به معنی "من [سن شما] سال دارم."
 • "Ich studiere [رشته تحصیلی شما]." به معنی "من [رشته تحصیلی شما] می خوانم."
 • "In meiner Freizeit spiele ich gerne [ورزش یا سرگرمی مورد علاقه شما]." به معنی "در وقت آزادم دوست دارم [ورزش یا سرگرمی مورد علاقه شما] بازی کنم."
 • "Ich spreche Deutsch und Englisch." به معنی "من آلمانی و انگلیسی صحبت می کنم."
 • "Ich liebe es, neue Leute kennenzulernen." به معنی "دوست دارم افراد جدیدی را ملاقات کنم."

این جملات ساده می توانند به عنوان یک معرفی اولیه و مختصر در زمان های اولیه مکالمه استفاده شوند. با پیشرفت در یادگیری زبان، می توانید جملات بیشتر و جزئی تری برای معرفی خود استفاده کنید.

جمله های  تکمیلی برای معرفی خود به زبان آلمانی

در آموزش معرفی خود به زبان آلمانی، این جملات کمی پیچیده تر هستند، اما برای معرفی خود به زبان آلمانی می توانید از آنها استفاده کنید:

1. "Mein Name ist [نام شما] und ich komme aus [محل تولد یا محل اقامت شما]. Ich bin [سن شما] Jahre alt und studiere [رشته تحصیلی شما]. Neben Deutsch spreche ich auch Englisch. In meiner Freizeit lese ich gerne Bücher und spiele Gitarre."

به معنی:

"نام من [نام شما] است و از [محل تولد یا محل اقامت شما] می آیم. من [سن شما] ساله هستم و در رشته [رشته تحصیلی شما] تحصیل می کنم. علاوه بر آلمانی، من همچنین انگلیسی صحبت می کنم. در وقت آزادم دوست دارم کتاب ها بخوانم و گیتار بنوازم."

2. "Hallo! Ich bin [نام شما]. Ich komme ursprünglich aus [محل تولد یا محل اقامت شما], aber ich lebe jetzt in [شهر محل اقامت شما]. Ich bin [سن شما] Jahre alt und arbeite als [شغل شما]. In meiner Freizeit reise ich gerne und erkunde neue Kulturen. Ich spreche fließend Deutsch, Englisch und ein bisschen Spanisch."

به معنی:

"سلام! من [نام شما] هستم. اصالتاً از [محل تولد یا محل اقامت شما] هستم، اما در حال حاضر در [شهر محل اقامت شما] زندگی می کنم. من [سن شما] ساله هستم و به عنوان [شغل شما] کار می کنم. در وقت آزادم دوست دارم سفر کنم و فرهنگ های جدید را کاوش کنم. من به طور پیوسته آلمانی، انگلیسی و کمی اسپانیایی صحبت می کنم."

3. "Guten Tag! Mein Name ist [نام شما] und ich bin [سن شما] Jahre alt. Ich bin geboren und aufgewachsen in [محل تولد یا محل اقامت شما]. Ich liebe Kunst und Musik und spiele seit vielen Jahren Klavier. Neben meiner Leidenschaft für Musik interessiere ich mich auch für Fotografie und Reisen. Es macht mir Spaß, neue Menschen kennenzulernen und verschiedene Kulturen zu entdecken."

به معنی:

"روز بخیر! نام من [نام شما] است و [سن شما] سال دارم. من در [محل تولد یا محل اقامت شما] متولد شدم و بزرگ شدم. من عاشق هنر و موسیقی هستم و از سال هاست که پیانو می نوازم. علاوه بر علاقه مندی به موسیقی، عکاسی و سفر هم به من علاقه مندی دارم. من لذت می برم که با افراد جدید آشنا شوم و فرهنگ های مختلف را کشف کنم."

توصیه می شود با توجه به سطح آموزشی خود، از جملات ساده تر و قابل فهم تر شروع کنید و با گذر زمان و بهبود مهارت های زبانی خود، از جملات پیچیده تر استفاده کنید.

گفتن اطلاعات شخصی برای معرفی خود به آلمانی

باشه، در زبان آلمانی می توانید اطلاعات شخصی خود را برای معرفی خود به شیوه زیر بیان کنید:

آموزش نحوه معرفی خودتان و دیگران در زبان آلمانی

 1. نام و سن: "Mein Name ist [نام شما] und ich bin [سن شما] Jahre alt."
 2. محل تولد یا محل اقامت: "Ich komme aus [محل تولد یا محل اقامت شما]."
 3. شغل یا تحصیلات: "Ich arbeite als [شغل شما] / Ich bin [رشته تحصیلی شما]."
 4. زبان هایی که صحبت می کنید: "Ich spreche [زبان هایی که صحبت می کنید]."
 5. علایق و سرگرمی ها: "In meiner Freizeit interessiere ich mich für [علایق و سرگرمی های شما]."
 6. هدف ها یا آرزوها: "Ich habe das Ziel, [هدف یا آرزوی شما]."
 7. هرگونه اطلاعات تکمیلی دیگر: "Darüber hinaus mag ich [علایق یا هرگونه اطلاعات تکمیلی دیگر]."

مثال:

"Mein Name ist Lisa und ich bin 25 Jahre alt. Ich komme aus München. Ich studiere Wirtschaftswissenschaften an der Universität. Neben Deutsch spreche ich auch Englisch und Französisch. In meiner Freizeit lese ich gerne Bücher und gehe wandern. Mein Ziel ist es, fließend Deutsch zu sprechen und neue Kulturen kennenzulernen."
می توانید این جمله ها را به شکلی تغییر دهید که بهترین انطباق را با اطلاعات شخصی خود داشته باشد.

معرفی خانواده به زبان آلمانی

اگر علاقه مند به معرفی خود به زبان آلمانی و دیگر اعضای خانواده هستید، می توانید از این راهنما استفاده کنید؛ وقتی می خواهید خانواده تان را به زبان آلمانی معرفی کنید، می توانید از عبارات زیر استفاده کنید:

 1. پدر: "Das ist mein Vater. Er heißt [نام پدر] und ist [سن پدر] Jahre alt."
 2. مادر: "Das ist meine Mutter. Sie heißt [نام مادر] und ist [سن مادر] Jahre alt."
 3. برادر(ها): "Das sind meine Brüder. Sie heißen [نام برادر(ها)] und sind [سن برادر(ها)] Jahre alt."
 4. خواهر(ها): "Das sind meine Schwestern. Sie heißen [نام خواهر(ها)] und sind [سن خواهر(ها)] Jahre alt."
 5. همسر: "Das ist mein Ehemann/meine Ehefrau. Er/Sie heißt [نام همسر] und ist [سن همسر] Jahre alt."
 6. فرزند(ان): "Das sind meine Kinder. Sie heißen [نام فرزند(ان)] und sind [سن فرزند(ان)] Jahre alt."
 7. پدربزرگ و مادربزرگ: "Das sind meine Großeltern. Mein Großvater heißt [نام پدربزرگ] und ist [سن پدربزرگ] Jahre alt. Meine Großmutter heißt [نام مادربزرگ] und ist [سن مادربزرگ] Jahre alt."
 8. دایی و خاله: "Das sind meine Onkel und Tanten. Mein Onkel heißt [نام دایی/خاله] und ist [سن دایی/خاله] Jahre alt. Meine Tante heißt [نام دایی/خاله] und ist [سن دایی/خاله] Jahre alt."

احوالپرسی به زبان آلمانی با تلفظ

احوالپرسی به زبان آلمانی می تواند به صورت زیر باشد:

 • "Hallo, wie geht es dir؟" (هالو، وی گِت اس دیر؟) - سلام، حالت چطوره؟
 • "Wie heißt du؟" (وی هایست دو؟) - نامت چیه؟
 • "Woher kommst du؟" (ووهِر کُمست دو؟) - اهل کجایی؟
 • "Was machst du gerne؟" (واس ماشست دو گِرنِ؟) - چه کارهایی رو دوست داری؟
 • "Hast du Geschwister؟" (هَست دو گِشویستَر؟) - برادر و خواهر داری؟
 • "Wie alt bist du؟" (وی آلت بیست دو؟) - چند سالته؟
 • "Was sind deine Hobbys؟" (واس زیند داینِ هوبیس؟) - سرگرمی هایت چیه؟
 • "Hast du Haustiere؟" (هَست دو هَوستِرِ؟) - حیوان خانگی داری؟
 • "Was sind deine Lieblingsfarben؟" (واس زیند داینِ لیبلینگسفاربِن؟) - رنگ های مورد علاقه ات چیه؟
 • "Hast du eine beste Freundin/einen besten Freund؟" (هَست دو آینه بِستِ فرویندین/ آینِن بِستِن فرویند؟) - دوست نزدیکی داری؟

تلفظ صحیح این جملات بسیار مهم است. بهتر است از طریق منابع آموزشی مناسب، تلفظ صحیح کلمات و جملات را یاد بگیرید و از تلفظ صحیح استفاده کنید. با یادگیری این آموزش می توانید به راحتی خودتان را در زبان آلمانی معرفی کنید.

همچنین، یادگیری زبان آلمانی به شما فرصتی می دهد تا به راحتی به منابع آموزشی و اطلاعاتی در زبان آلمانی دسترسی پیدا کنید و در مسافرت ها و تجربیات جدید خود به صورت مستقل و خودمختار عمل کنید. پس یادگیری زبان آلمانی یک فرصت بی نظیر برای گسترش دایره ی دانش و توسعه شخصیت شماست.

سخن پایانی

یادگیری زبان آلمانی به شما امکان می دهد تا با جامعه و فرهنگ آلمان و کشورهای آلمانی زبان دیگر ارتباط برقرار کنید و در فرصت های بین المللی بهره ور شوید. 

پیوند کوتاه:
امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
5/5 (4 امتیاز)
نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان ملل: تنها مرکز آموزش تمامی زبان ها در ایران