آموزش افعال با قاعده در زبان آلمانی همراه با مثال

مقاله تاریخ به روزرسانی: 1403/05/01 222 زمان مطالعه: 5 دقیقه
افعال با قاعده در زبان آلمانی

زبان آلمانی یکی از زبان‌های محبوب جهان است که برای یادگیری آن بسیاری از افراد تلاش می‌کنند. یکی از موارد مهم در یادگیری زبان آلمانی، آموزش افعال با قاعده است که به شما کمک می‌کند تا به راحتی و با اطمینان بیشتری در صحبت کردن با زبان آلمانی موفق باشید.

از آنجایی که افعال باقاعده در زبان آلمانی انواع مختلفی دارد، در این مقاله از آموزشگاه زبان آلمانی ملل قصد داریم به طور کامل به آموزش افعال با قاعده در این زبان پرداخته تا بتوانید از آن راحت‌تر در مکالمات خود استفاده کنید.

 


افعال با قاعده چیست؟

افعال با قاعده، یا به عبارت دیگر افعال منظم، از واژه‌هایی در زبان‌ شناسی است که به گروهی از افعال اشاره دارد که در تغییر شکل زمان‌های مختلف و بر اساس فاعل، الگو یا قاعده‌ای را دنبال می‌کنند. این افعال در زبان‌های مختلف وجود دارند و بسته به زبان مورد نظر، شیوه یا الگوی خاصی برای تغییر شکل آن‌ها وجود دارد.

در آموزش زبان آلمانی میاموزید که، افعال با قاعده یا منظم، افعالی هستند که در تغییر شکل زمان‌های مختلف، الگوی ثابتی را دنبال می‌کنند. برای نمونه، در زبان آلمانی، برای افعالی مثل "sagen" (گفتن)، شکل گذشته و کامل بر اساس الگوی قاعده‌ مندی تغییر می‌کند. به طور مثال:

افعال با قاعده چیست؟
 

  • ساده: Ich sage (من می گویم)
  • گذشته: Ich sagte (من گفتم)
  • کامل: Ich habe gesagt (من گفته‌ام)

این الگوی تغییر شکل افعال با قاعده در زمان‌های مختلف، به کمک گرامر زبان آلمانی، به فرد یاد می‌دهد که چگونه این افعال را در زمان‌های مختلف به کار ببرد.
 

گرامر افعال با قاعده در زبان آلمانی


این مسئله برای آموزش و یادگیری زبان آلمانی بسیار اساسی است، زیرا یکی از اصول بنیادی یادگیری یک زبان، آشنایی با افعال و الگوهای آنهاست.

لیست افعال با قاعده در زبان آلمانی

در زبان آلمانی، می‌توانید انواع مختلفی از افعال باقاعده را پیدا کنید در واقع تعداد این افعال بسیار زیاد است. این افعال با کمک قوانین خاصی تغییر می‌کنند. برای اینکه بهتر متوجه این موضوع شوید در جدول زیر پر کاربردترین افعال باقاعده در زبان آلمانی و شکل‌های مختلف آن را آورده‌ایم:

 

معنی افعال باقاعده گذشته ساده گذشته کامل
کار کردن arbeiten arbeitete gearbeitet
بازدید کردن besuchen besuchte besucht
ماندن bleiben blieb geblieben
آوردن bringen brachte gebracht
فکر کردن denken dachte gedacht
خوردن essen - gegessen
پیدا کردن finden fand gefunden
رفتن gehen ging gegangen
داشتن haben hatte gehabt
کمک کردن helfen half geholfen
آمدن kommen kam gekommen
یاد گرفتن lernen lernte gelernt
انجام دادن machen machte gemacht
گرفتن nehmen nahm genommen
خوابیدن schlafen schlief geschlafen
نوشتن schreiben schrieb geschrieben
دیدن sehen sah gesehen
صحبت کردن sprechen sprach gesprochen
نوشیدن trinken trank getrunken
فهمیدن verstehen verstand verstanden
دانستن wissen wusste gewusst
نشان دادن zeigen zeigte gezeigt

 

لیست افعال با قاعده در زبان آلمانی pdf 

اگر دوست دارید لیست کاملی از افعال باقاعده در زبان آلمانی را داشته باشید می‌توانید این pdf را دانلود کرده و لیست افعال باقاعده را مشاهده کنید. در این pdf نه تنها می‌توانید افعال باقاعده در زبان آلمانی بلکه می‌توانید تمام افعال این زبان را به طور کامل آموزش ببینید.

The Big Yellow Book of German Verbs

پرکاربردترین افعال با قاعده در آلمانی

افعال با قاعده (regular verbs) یک ویژگی مهم در زبان‌های مختلف مثل آلمانی دارند. این افعال، در زمان‌های مختلف و با توجه به فاعل (که فرد یا چیزی است که عملی را انجام می‌دهد) شکل یکسانی دارند. در این راستا، چند افعال مهم و پرکاربرد با قاعده را به شما معرفی می‌کنیم:
 

افعال با قاعده در زبان آلمانی
 

  1. کار کردن (arbeiten): این فعل از ریشه "arbeit" به عنوان فعل اصلی به همراه پسوند "en" برای شخص سوم جمع استفاده می‌شود. مانند: "Sie arbeiten jeden Tag" به معنای آنها هر روز کار می‌کنند.
  2. سوال کردن (fragen): این فعل نیز از ریشه "frag" به همراه پسوند "en" برای شخص سوم جمع استفاده می‌شود. مثال: "Ich frage ihn" به معنای من از او سوال می‌کنم.
  3. زندگی کردن (leben): این فعل از ریشه "leb" به همراه پسوند "en" برای شخص سوم جمع استفاده می‌شود. برای مثال: "Wir leben hier" به معنای ما اینجا زندگی می‌کنیم.
  4. مکالمه کردن (sprechen): این فعل از ریشه "sprech" به همراه پسوند "en" برای شخص سوم جمع استفاده می‌شود. به عنوان مثال: "Er spricht Deutsch" به معنای او آلمانی صحبت می‌کند.
  5. خوردن (essen): این فعل از ریشه "ess" به همراه پسوند "en" برای شخص سوم جمع استفاده می‌شود. به عنوان مثال: "Sie essen gerne Pizza" به معنای آنها دوست دارند پیتزا بخورند.
     

بررسی افعال با قاعده و بی قاعده در زبان آلمانی

مطالعه بیشتر: بهترین آموزشگاه زبان آلمانی

سخن پایانی

در این مقاله به آموزش افعال باقاعده در زبان آلمانی پرداختیم. آموزش افعال با قاعده در زبان آلمانی، یکی از مهم‌ترین مباحث برای یادگیری زبان آلمانی است. با یادگیری این افعال، شما قادر خواهید بود به راحتی و با اطمینان بیشتری در صحبت کردن با زبان آلمانی موفق باشید. همچنین، یادگیری این افعال به شما کمک می‌کند تا بهتر و سریع‌تر در فهمیدن متون و مکالمات زبان آلمانی پیشرفت کنید. بنابراین، بهتر است که در یادگیری این افعال تلاش کنید و به صورت مداوم تمرین کنید تا به دقت و صحت بیشتری در صحبت کردن با زبان آلمانی دست یابید.

مطالعه بیشتر: افعال بی قاعده در زبان آلمانی

خدمات پیشنهادی: آموزش آنلاین زبان آلمانی

 

پیوند کوتاه:
امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
0/5 (0 امتیاز)
نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان ملل: تنها مرکز آموزش تمامی زبان ها در ایران