خدمات آموزشی

آموزش زبان چینی | از 0 تا 100 رایگان

آموزش زبان چینی | از 0 تا 100 رایگان

امروزه زبان چینی به پرگوینده ترین زبان جهان تبدیل شده است. چراکه یک پنجم از جمعیت دنیا در چین زندگی می کنند، این امر باعث شده تا این کشور به یک ابر قدرت تبدیل شود. به همین دلیل است که یادگیری زبان چینی بسیار حائز اهمیت است. شاید به این فکر کنید که یادگیری این زبان سخت باشد، ولی این یک تصور کاملا اشتباه است. زبان چینی فقط از نظر نوشتاری سخت است. ما در این مقاله آموزشگاه زبان ملل قصد داریم به شما آموزش زبان چینی دهیم.

آشنایی با زبان چینی

شاید از خود بپرسید که چرا برای زبان چینی اسم «ماندرین» انتخاب شده است. جالب این که بسیاری از چینی ها نیز علت این نامگذاری را نمی دانند. ماندرین در زبان انگلیسی به معنای «مقام رسمی امپراطوری چین» است. این اسم از واژه «mandarim» در زبان پرتغالی گرفته شده که از واژه «menteri» در زبان مالایی آمده و این واژه نیز به نوبه خود از واژه سانسکریت «mantrin» به معنای «وزیر یا مشاور» گرفته شده است.

آموزش چینی در آموزشگاه ملل

شما اگر قصد دارید برای یادگیری زبان چینی به آموزشگاه بروید، بهترین گزینه برای شما آموزشگاه ملل (melalinstitute.com) می باشد. شما می توانید در آموزشگاه ملل به طور اصولی قواعد زبان چینی را یاد بگیرید. در این آموزشگاه شما می توانید هم به صورت خصوصی و هم به صورت گروهی به آموزش زبان چینی بپردازید. در این آموزشگاه زبان چینی را زیر نظر بهترین اساتید می توانید آموزش ببینید.

دوره های آموزشی زبان چینی، برای کلیه سطوح و سنین، به صورت خصوصی نیز برگزار می گردد؛ و تعداد جلسات در هفته و نحوه برگزاری آنها بر اساس توافق با زبان آموز صورت می پذیرد. دوره های زبان چینی شامل پکیج هایی با تعداد جلسات 28 و 42 و 84 می باشد و مدت زمان هرجلسه 90 دقیقه می باشد.

هزینه آموزش زبان چینی

هزینه آموزش شما بستگی دارد که چه روشی را برای یاد گیری انتخاب کنید. شما می توانید از طریق اینترنت آموزش ببینید و فقط هزینه اینترنت پرداخت نمایید. در غیر این صورت می توانید در آموزگاه های معتبر نظیر آموزشگاه ملل ثبت نام نمایید و دوره های آموزشی را براساس نیاز خود به صورت گروهی، آنلاین و خصوصی سپری نمایید. شما می توانید با یک هزینه مناسب در این آموزشگاه زبان چینی را یاد بگیرید.

در آموزشگاه زبان ملل چه کتابی تدریس می‌شود؟

کتاب HSK مخفف عبارت Hanyu Shuiping Kaoshi است. ما در آموزشگاه زبان ملل به تدریس این کتاب که یکی از بهترین منابع تایید شده در سطح جهانی است، مشغول هستیم. این کتاب توسط  Beijing Language & Culture University Press,China نگارش و با تلاش مشترک مطبوعات دانشگاه زبان و فرهنگ پکن و آزمایش بین المللی چینی (CTI) نوشته شده است. این کتاب مطالب را به صورت روان و ساده توضیح داده و HSK که در 6 جلد چاپ شده، شامل 6 سطح متفاوت است.

دانلود رایگان کتاب های آموزش زبان چینی HSK

آموزش زبان چینی آموزش زبان چینی آموزش زبان چینی
آموزش زبان چینی آموزش زبان چینی آموزش زبان چینی

یادگیری زبان ماندرین در عین سادگی گرامر و کلمات به دلیل نداشتن الفبا و تعدد کاراکترها چالش برانگیز است. شما با زبانی روبرو هستید که مهم‌ترین شاخصه زبان‌ یعنی «الفبا» را ندارد! زبان چینی بیش از ۸۰ هزارکاراکتر دارد که خود چینی‌ها هم همه آن را نمی‌شناسند و به طور روزانه از هزار کاراکتر آن استفاده می‌کنند. کاراکترهای زبان چینی چندین نوع هستند طوری که زبان روز این کشور با زبان سنتی آن تفاوت زیادی دارد و حتی تحصیل کرده‌های زبان چینی نمی‌توانند آن را تشخیص دهند.

زبان چینی کاملا نقاشی‌است که تبدیل به خط شده‌است برای همین به زبان «اندیشه نگار» یا «مفهوم‌گرا» نیز شناخته می‌شود. به طور مثال مفهوم « حساب‌کردن» و «شمردن» کاراکتر اولیه‌اش شبیه به زنی است که نشسته و یک سینی جلوی خود دارد و در حال پاک کردن برنج است.

کلمات خاصی در مورد مقدار و اندازه در زبان چینی ماندرین وجود دارد که برای توصیف مقدار و اندازه اسم ها ادا می شوند. برای مثال اگر در این زبان بخواهید بگویید «شش بادکنک» باید از یک کلمه خاص به جای عدد ۶ استفاده کنید که با سیستم شمارش در زبان های دیگر کاملاً متفاوت است. به عبارت دیگر برای هر دسته ای از اشیاء و موجودات کلمات شمارشی جدایی وجود دارد که با هم متفاوت هستند.

آموزش زبان چینی چقدر طول میکشد؟

شما برای این که یک زبان جدیدی را یاد بگیرید باید نسبت به فرآیند های خاص آن آگاه باشید. زبان چینی نیز دارای فرآیند های خاصی است، اما اگر به آن علاقه داشته باشید یادگیری آن برای شما لذت بخش خواهد بود.

آموزش زبان چینی چقدر طول میکشد؟

زمان یادگیری زبان چینی برای هر شخصی با شخص دیگر متفاوت است و اگر به طور مداوم تمرین کنید، می توانید به مدت یک الی سه سال این زبان شگفت انگیز را یاد بگیرید. فراموش نکنید بازه زمانی یادگیری، در هر فردی کاملا متفاوت است.

یادگیری زبان چینی سخت است؟

به گفته همه زبان شناسان «زبان چینی» با اختلاف از سایر رقبا سخت‌ترین زبان دنیاست که تسلط بر آن برای خود چینی‌ها هم تقریبا محال است. اما یادگیری زبان چینی امروزه راحت تر است؛ چون ابزارهای آموزشی و آموزشگاه های بسیار زیادی هستند که به شما در یادگیری این زبان کمک می کنند.

زبان چینی از نظر گرامری چندان سخت نیست، شما برای این که بتوانید نوشتار آن را یاد بگیرید، فقط کافی است 2000 الی 3000 کلمه از بین 20000 هزار کلمه را یاد بگیرید. زبان چینی دارای هفت گویش اصلی است که با یک دیگر کاملا متفاوت هستند.

به طور کلی، اگر بخواهیم بگوییم گویش های زبان چینی به هفت گروه بزرگ تقسیم شده اند، هر کدام از این گروه های زبانی به طور جداگانه شامل گویش های زیادی می شوند. این گویش های اصلی عبارتند از:

 • پوتونگوآ یا ماندارین
 • گان 
 • کجیا یا هاکا
 • مین
 • وو
 • شیانگ 
 • یو یا کانتونی

هر چند این هفت گویش با یک دیگر کاملا متفاوت هستند، اما جالب است بدانید که در سال 1913 زبان ماندارین را یک زبان رسمی و ملی در چین اعلام کرده اند و هر فرد غیر ماندارینی هم می تواند به این زبان صحبت کند. اگر چه این گوبش ها با یک دیگر به طور کامل متفاوت هستند اما از یک لحاظ به یک دیگر شباهت دارند، آن هم نوع نوشتاری آن ها است. این گویش ها را با زبان چینی و همان کلمات چینی می نویسند و هنگام گویش تفاوت در آن ها ایجاد می شود.

کارکترهای مقدماتی در آموزش زبان چینی

به عنوان مثال به کلمه چوب نگاه کنید که در زبان چینی به صورت木( (mùنوشته می شود. حالا به کلمه جنگل نگاه کنید که در زبان چینی به شکل(森林 (sēn lín نوشته می شود. اگر دقت کنید کلمه جنگل مشتمل بر سه حرف است.

دو بار حرف 林 و یک بار حرف 森 که می تواند بیانگر جمع درختان یا 木 باشد. می بینید که به همین سادگی می توان این کلمات و عبارات را به خاطر بسپارید. مثلا از همین طریق حرف 木 را می توانید الگوی مناسبی برای یادگیری سایر حروف چینی قرار دهید.

روز به روز بر تعداد افراد مشهوری که این زبان را یاد می گیرند افزوده می شود. اخیراً نیز مارک زاکربرگ، موسس و مدیر عامل فیسبوک، در حالی که با تعدادی از دانشجویان دانشگاه پکن به زبان چینی صحبت می کند دیده شده است.

همچنین کوین رود، نخست وزیر سابق استرالیا و تیموتی گَیتنر، معاونت سابق وزارت خزانه داری ایالات متحده نیز چینی صحبت می کنند که نفر دوم در دانشگاه پکن تحصیل کرده است. حتی شاهزاده ویلیام نیز اخیراً مصاحبه ای به زبان ماندرین انجام داده و به زبان چینی برای شهروندان این کشور سال خوبی را آرزو می کند.

کاراکترهای زبان ماندرین را می توان از راست به چپ، چپ به راست و حتی از بالا به پایین نیز نوشت. زبان چینی زبان ادای هجاهای مختلف است و ادای کلمات بسیار محل حساسیت است. هجاهای مشترک چندین معنا دارند که باید دقیق و درست ادا شوند. تقریبا هرجا چندین معنی می‌دهد. مثلا هجای ma اگر با تلفظ یکنواخت گفته شود به معنی «مادر» است و اگر کشیده تلفظ شود به معنی «اسب» می‌شود که یک تلفظ اشتباه می‌تواند افتضاح به بار بیاورد. برای همین یک سری کلماتی که در طول روز بسیار استفاده می‌شوند از زمان تولد کودک روی آن‌ها کار می‌شود تا دقیق و درست در ذهنش حک شود چون تلفظ غلط بسیار اشتباه به وجود می‌آورد. جالب است بدانید هجاها و کلمات چینی برعکس سایر زبان‌ها اغلب به مصوت ختم می‌شوند.

همه چیز درباره آموزش زبان چینی

ینی‌ها یک فرهنگستان فرهنگ و ادب خیلی قدرتمند دارند که هیچ کلمه‌ای بدون اینکه ازاین فرهنگستان رد شود وارد این کشور نمی‌شود. حتی کلمه «تلفن» که همه دنیا به آن تلفن می‌گویند اما در چین اصلا اینطور نیست. به طور مثال به موبایل می‌گویند: «سونگ کی سونگ» که ترجمه تحت لفظی آن «گیرنده برقی جیبی» است. تقریبا هرچیزی در چین معادل دارد حتی اسامی آدم‌ها را ترجمه می‌کنند. به طور مثال اگر کسی به نام «دیوید» به ایران بیاید ما همان «دیوید» صدایش می‌کنیم بعد فارسی یادش می‌دهیم. اما برای چینی‌ها اینطور نیست. اگر کسی بخواهد مدت طولانی کنار چینی‌ها باشد باید اسمش را تبدیل کند و اسم چینی بگذارد وگرنه ناراحت می‌شوند. یا اینکه یک ویژگی را به طرف مقابل نسبت می‌دهند و آن ویژگی را به چینی صدا می‌کنند و خیلی مواظبند تلفظها را طوری انتخاب کنند که معنی بدی ندهد.

مجموعه ای از آثار کلاسیک چینی که زبان آموزان در آموزش زبان چینی می توانند به عنوان منابع ادبیات کلاسیک از آن استفاده کنند عبارتند از:

三国 演义سانگو یانی – داستان عاشقانه مربوط به سه امپراطوری در دوران سلسله هان و حوادث مربوط به آن دوره می باشد.

水浒传Shuǐhǔ Zhuânحاشیه آب- داستان تاریخی دیگری مربوط به اواخر دوره سلطنت سلسله آهِنگ می باشد. البته این سریال در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد و به نام جنگجویان کوهستان شناخته می شود.

西游记 (Xi Yuu Jì سفر به غرب-بدون شک محبوب ترین رمان چینی می باشد که مورد استقبال هر دو طیف بزرگسال و کودکان نیز قرار گرفته است. حوادث ان در خصوص دوران احداث جاده ابریشم بوده و دارای چهار شخصیت می باشد. از این کتاب اقتباس های متعددی در تهیه فیلم های سینمایی و انیمیشنی صورت گرفته است.

红远楼 (Hónglóu Mèng- این رمان از نظر تاریخی می تواند در مقایسه با سایر منابع بیشتر قابل استناد باشد. این رمان در مورد یک قبیله چینی در دوران سلطنت چنگ است. این رمان شخصیت های پیچیده تر و واقعی تری داشته و می تواند برا دوستداران زبان چینی منبع مناسبی به منظور آموزش زبان چینی باشد.

آموزش زبان چینی از صفر به صورت رایگان

زبان چینی آن قدر که فکر می کنید زبان سختی نیست، چون امروزه با وجود تکنولوژی های موجود می توانید این زبان را به صورت رایگان یاد بگیرید. شما می توانید برای یاد گیری این زبان در مرحله اول راجع به زبان چینی کمی تحقیق نمایید. در مرحله دوم از کتاب های آموزش چینی و یا مجموعه آموزش های رایگان که در اینترنت هستند می توانید آموزش ببینید.

این آموزشات را باید به طور روزانه تمرین و تکرار نمایید تا بتوانید این زبان را یاد بگیرید. لیست های روزانه خود را سعی کنید به زبان چینی بنویسید و یا  فیلم های زیر نویس ببینید. این روش باعث می شود یاد گیری شما سریع تر پیش برود.

اصطلاحات رایج در زبان چینی

در این بخش می خواهیم شما را با اصلاحات رایجی که در زبان چینی وجود دارد آشنا کنیم. اصطلاحات رایج چینی که در احوال پرسی با دیگران مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از:

سلام 你好!Nǐhǎo
چطوری؟ 你好吗?Nǐhǎo ma?
خوب  很好 Hěn hǎo
خیلی خوب 还好 Hái hǎo
خیلی خوب نیستم 不太好 Bù tài hǎo 
صبح بخیر 早上好 Zǎoshang hǎo
عصر بخیر 晚上好 Wǎnshang hǎo
شب بخیر  晚安 Wǎn’ān

عبارات رایج چینی که برای شناخت دیگران کاربرد دارد، عبارتند از:

我叫__ Wǒ jiào  نام من ... است
 您贵姓?Nín guìxìng?  نام خانوادگی تان چیست؟
我姓__ Wǒ xìng فامیلی من
你多大?Nǐ duōdà? چند سال تان است؟
 我三十岁 Wǒ sānshí suì من سی ساله هستم
你来自哪里?Nǐ láizì nǎli? اهل کجایید؟
我来自中国 Wǒ láizì zhōngguó من اهل چین هستم
 你是哪国人? Nǐ shì nǎ guó rén? اهل کدام کشور هستید؟
我是中国人 Wǒ shì zhōngguó rén  من چینی هستم
我是外国人 Wǒ shì wàiguó rén من یک خارجی هستم
 老外 Lǎowài خارجی
 很高兴认识你 Hěn gāoxìng rènshi nǐ از دیدن تان خوشبختم

روزهای هفته در زبان چینی

یادگیری روزهای هفته نیز مانند اعداد بسیار ضروری است و باید آن ها را یاد بگیرید:

 • شنبه    周六
 • یکشنبه    星期日
 • دوشنبه    周一
 • سه شنبه   周二
 • چهارشنبه  周三
 • پنجشنبه   周四
 • جمعه   星期五

کتاب آموزش زبان چینی

در این بخش به شما چند کتاب معتبر آموزش چینی معرفی می کنیم، می توانید برای یادگیری این زبان آن ها را تهیه کنید. این کتاب ها به همراه سی دی آموزشی هستند که برای شما مفید می باشند.

 1. Conversational Chinese Dialogues: Over 100 Chinese Conversations and Short Stories
 2. Tuttle Learning Chinese Characters: ( HSK Levels 1-3 )
 3. Living Language Chinese, Complete Edition 
 4. Integrated Chinese: Simplified Characters Textbook, Level 1, Part   
 5. Get Talking Chinese Workbook: Mandarin Chinese Practice for Beginners 

اپلیکیشن آموزش زبان چینی

شما می توانید از اپلیکیشن های موجود در بازار برای یادگیری زبان چینی استفاده کنید. بهترین اپلیکیشن های آموزش زبان چینی عبارتند از:

 • lingbe ( آی او اس/ اندروید )
 • Anki ( آی او اس/  PC)
 • Duolingo ( آی او اس/ اندروید )
 • Memrise ( آی او اس/ اندروید )
 • Skritter ( آی او اس/ اندروید )
 • Hello Chinese ( آی او اس/ اندروید )

نکاتی که همزمان با آموزش زبان چینی نباید از آنها غافل شوید:

۱-از لحن و آهنگ کلمات چینی غافل شوید که نقش اساسی و پررنگی را در آموزش زبان چینی و نحوه برقراری ارتباط با دیگران ایفا می کنند. نوع ادا و تلفظ اشتباه می تواند معانی را جابجا کند یا متضاد آن را ارائه نماید. مثال:

妈 (mā)

马 (mǎ)

اولی به معنای مادر و دومی به معنای اسب است که تلفظ اشتباه می تواند معانی ناخوشایندی را به ذهن القا نماید.

۲-لیست واژگان چینی را بدون برنامه و هدف حفظ نکنید. بهتر است در حین صحبت کردن بتوانید کلمات جدیدی را پیدا کنید و آنها را به خاطر بسپارید. در غیر این صورت فقط وقت خودتان را تلف کرده اید.

۳- هر روز تمرین کنید. شما می توانید با اختصاص دادن زمان کمی در حدود ۳۰ دقیقه برای هر روز در پایان هفته  متوجه خواهید شد که حدود ۳ ساعت و نیم را به آموزش زبان چینی پرداخته اید که اگر در هر روز چند دقیقه به این زمان اضافه کنید در نهایت شاهد نتایج خیره کننده ای خواهید بود.

۴- از تکرار و تمرین استفاده کنید. سعی کنید به منظور بهره گیری بیشتر یکی از مباحث اصلی و بسیار جدی آموزش زبان چینی یعنی تکرار و تمرین را فراموش نکنید. شما از این طریق می توانید به تقویت حافظه خودتان از این نظر کمک کنید.


دانلود رایگان دیکشنری زبان چینی-انگلیسی


 


دانلود کتاب آموزش زبان چینی همراه با فایل صوتی 

کتاب آموزش زبان چینی


دانلود رایگان سایر منابع آموزشی زبان چینی

آموزش زبان چینی منابع آموزشی زبان چینی آموزش زبان چینی آموزش زبان چینی
آموزش زبان چینی دانلود رایگان سایر منابع آموزشی زبان چینی دانلود رایگان سایر منابع آموزشی زبان چینی دانلود رایگان سایر منابع آموزشی زبان چینی
امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
4.76/5 (38 امتیاز)
نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان ملل: تنها مرکز آموزش تمامی زبان ها در ایران