مهاجرت به آلمان (روش ها، شرایط + هزینه 2023)

مقاله تاریخ به روزرسانی: 1403/01/14 1854
مهاجرت به آلمان (روش ها، شرایط + هزینه 2023)

آلمان به عنوان پنجمین کشور مطلوب برای مهاجرت در نظر گرفته شده است. این محبوبیت به دلیل عملکرد خوب اقتصاد، سیستم آموزشی و فرصت‌های شغلی آن است. مردم از سراسر جهان می‌خواهند فرصتی برای مهاجرت به آلمان داشته باشند. در این مقاله به بررسی اطلاعاتی در مورد نحوه مهاجرت به آلمان می‌پردازیم.

راه‌های مهاجرت به آلمان

 • مهاجرت به آلمان برای استخدام
 • مهاجرت تحصیلی به آلمان
 • مهاجرت به آلمان برای کارآفرینان
 • مهاجرت خانوادگی به آلمان

آموزش زبان آلمانی

شرایط مهاجرت به آلمان

اگرچه راه‌های زیادی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد و هر کدام شرایط خاصی دارند، اما همچنان شباهت‌هایی بین آنها وجود دارد. برای اینکه واجد شرایط مهاجرت به آلمان باشید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

ثابت کردن وضعیت مالی

هر هدف مهاجرتی یک آستانه مالی دارد که متقاضیان باید آن را برآورده کنند، اما صرف نظر از قصد، متقاضیان باید ثابت کنند که می‌توانند هزینه‌های خود را در آلمان تامین مالی کنند. حتی اگر در آلمان مشغول به کار هستید، باید بودجه اولیه برای تامین هزینه‌های خود را داشته باشید تا زمانی که حقوق خود را دریافت کنید.

بیمه سلامت داشته باشید

بدون پوشش بیمه درمانی مناسب نمی‌توانید به آلمان مهاجرت کنید. راه حل پیشنهادی، دریافت بیمه درمانی آلمان است زیرا نمی‌توانید مطمئن باشید که آیا مقامات آلمان بیمه درمانی خارجی را می‌پذیرند یا خیر.

حداقل تسلط اولیه به زبان آلمانی داشته باشید

برای اینکه بتوانید در آلمان زندگی کنید، باید آلمانی بدانید. چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان‌ها دارای سه سطح مهارت زبان، A، B و C است. که هر یک دارای دو بخش است. مهارت زبان به A1/A2 یا پایه، B1/B2 یا متوسط و C1/C2 یا مهارت‌های زبانی پیشرفته تقسیم می‌شود. برای مهاجرت به آلمان باید در امتحانات شرکت کرده تا سطح A1 یا B1 نمره قبولی دریافت کنید. اگر می‌خواهید اقامت دائم بگیرید، به مهارت بالاتری در سطح C1 یا C2 نیاز دارید.

ویزای آلمان بگیرید

اتباع کشورها قبل از ورود به آلمان ملزم به درخواست و دریافت ویزا هستند. تمامی اتباع دیگر برای ورود به آلمان نیازی به ویزا ندارند. آنها ممکن است پس از ورود بدون ویزا به آلمان برای اجازه اقامت اقدام کنند.

انواع ویزای آلمان:

 •     ویزای تجاری
 •     ویزا برای تحصیل در آلمان
 •     ویزای کار
 •     ویزای کار (استخدام)
 •     ویزای دانشجوی مهمان
 •     ویزای آموزشی / کارآموزی
 •     ویزای خانواده برای پیوستن به یکی از بستگان یا شریک زندگی

مهاجرت به آلمان برای کار

آلمان کمبود کارگران ماهر را گزارش کرده است. آنها به طور مداوم به دنبال مهندسان، متخصصان فناوری اطلاعات، کارکنان پزشکی و سایر متخصصان واجد شرایط هستند. به منظور تشویق چنین افرادی به مهاجرت به آلمان، مقامات مهاجرت خارجی شرایط سختگیرانه برای رفتن به آلمان و کار را کاهش داده اند.

مهاجرت کاری به کشور آلمان

بنابراین، یکی از محبوب‌ترین راه‌های مهاجرت به آلمان، یافتن کار در این کشور است. مراحل مهاجرت به آلمان برای کار به شرح زیر است:

 • یافتن کار در آلمان که اتباع خارجی را می‌پذیرد.
 • برای ویزای کار (استخدام) آلمان اقدام کنید.
 • مهاجرت به آلمان و دریافت مجوز اقامت کاری.

علاوه بر این، برای دریافت اجازه اقامت برای کار در آلمان، کارفرما و کارمند باید ثابت کنند که:

- کمبود کارمندی از آلمان یا اتحادیه اروپا وجود داشته باشد که با نیرو کار خود آلمان نمی‌توانستند این موقعیت را پر کنند.

- اینکه کارمند از نظر حقوق و محیط کار مانند سایر کارمندان آلمانی شرایط داشته باشد.

- کارمند تمام شرایط تحصیلی و تجربه کاری برای موقعیت شغلی را برآورده کند.

- اینکه شرکتی که کارمند را استخدام می‌کند تمام نیازهای مقامات آلمانی (اسناد ثبت نام و گواهینامه) را برآورده می‌کند.

اگر کارفرمای شما می‌خواهد رابطه کاری شما را زمان نزدیک شدن به انقضای مجوز کار ادامه دهد، می‌توانید برای تمدید درخواست دهید. همچنین می‌توانید برای اقامت دائم اقدام کنید. با این حال، اگر شما یک کارگر غیر ماهر هستید، مهاجرت به آلمان بر اساس شغل بسیار دشوارتر خواهد بود.

مهاجرت تحصیلی آلمان

بسیاری از مردم از این موضوع آگاه نیستند، اما آلمان آموزش رایگان ارائه می‌دهد. برخلاف کشورهایی مانند ایالات متحده که هزینه‌های تحصیلی گزافی دارند، دانشگاه‌های آلمان یا هزینه‌های بسیار پایینی دارند یا اصلا هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند. به همین دلیل، آلمان یک مکان محبوب برای مهاجرت برای مقاصد تحصیلی است. برای مهاجرت به آلمان برای تکمیل مدرک دانشگاهی باید ویزای تحصیل در آلمان را دریافت کنید.
اگر ویزای تحصیلی خود را برای آلمان دریافت کنید و مدرک خود را تکمیل کنید، می‌توانید برای مدت محدودی در آلمان بمانید و به دنبال کار بگردید. اگر بتوانید در این مدت شغل پیدا کنید، اجازه دارید در آلمان بمانید. گزارش‌ها حاکی از آن است که تا 54 درصد از دانشجویانی که مدرک خود را در آلمان به پایان می‌رسانند، در آنجا می‌مانند و شغل پیدا می‌کنند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

1. پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماهه و دو سری کپی از آن
2. شناسنامه و دو سری کپی از آن
3. عکس رنگی پاسپورتی با پس زمینۀ روشن که اخیراً گرفته شده 
4. فرم پرشده ی درخواست ویزا که در وب سایت ویزا متریک موجود است
5. نامۀ پذیرش تحصیلی از دانشگاه و یا کالج دولتی وابسته به دانشگاه
6. گواهی پایان دوره سه سال متوسطۀ اول یا همان راهنمایی به همراه ترجمه 
7. گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی به همراه ترجمه
8. گواهی پایان دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد به همراه ترجمه معتبر برای متقاضیان دورۀ کارشناسی ارشد و دکتری
9. مدارکی دال بر اثبات تمکن مالی: این مدرک می‌تواند شامل گواهی تمکن مالی به مبلغ 10236 یورو باشد و یا ارائه مدرکی که ثابت کند متقاضی در کشور آلمان یک پشتیبان یا حامی دارد. توجه داشته باشید که این فرد حتماً باید شهروند کشور آلمان باشد.
10. مدرک زبان: حداقل مدرک زبان برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان مدرک (B1) است. توجه داشته باشید که تنها مدارک زبانی مؤسسۀ گوته، موسسه زبان آلمانی تهران، (ÖKF، ÖSD)، (TestDaf) و (Telc) مورد قبول سفارت هستند.
11. مدارک سوابق شغلی در صورت وجود
12. انگیزه نامه
13. رزومۀ کاری 

مهاجرت به آلمان برای کارآفرینان

آلمان فرصت‌های اقتصادی ایجاد می‌کنند، اجازه مهاجرت به آلمان را دارند. با این حال، آستانه خاصی از سرمایه‌گذاری وجود دارد که باید انجام دهید. تا زمان نگارش این مقاله، این مبلغ 250000 یورو است. علاوه‌بر‌این، شما باید ویزای خوداشتغالی دریافت کنید که در دسته ویزای کار آلمان قرار می‌گیرد.

مهاجرت کارآفرینان به آلمان

برای دریافت ویزا باید موارد زیر را اثبات کنید:

 • اینکه وجوه لازم برای‌ سرمایه‌گذاری را دارید.
 • که‌ سرمایه‌گذاری شما به نفع اقتصاد آلمان باشد.
 • نوع سرمایه‌گذاری شما در کشور مورد نیاز باشد.

اگر وضعیت خود را به عنوان یک کارآفرین در آلمان حفظ کنید، پس از سه سال اجازه تمدید نامحدود اجازه اقامت خود را نیز خواهید داشت. تمدید نامحدود اجازه اقامت به این معنی است که هر زمان که بخواهید می‌توانید وارد کشور شوید و از آن خارج شوید. کارآفرینان از سراسر جهان ایده‌های خود را به بازار پرسود آلمان می‌آورند. با این حال، به کارآفرینان توصیه می‌شود که با وکلای مهاجرت تجاری که می‌توانند بر برنامه‌های کاربردی و طرح‌های تجاری آنها نظارت داشته باشند، همکاری کنند.

مهاجرت به آلمان برای دیدارهای خانوادگی

مواردی وجود دارد که افراد به دلایل مختلف به آلمان مهاجرت می‌کنند اما مجبورند خانواده را در کشور خود ترک کنند. همسران و فرزندان زیر 16 سال می‌توانند برای پیوستن به همسر یا والدین خود برای مهاجرت به آلمان اقدام کنند.
 

مهاجرت به آلمان از طریق همسر

برای واجد شرایط بودن برای مهاجرت مجدد به خانواده، همسران باید ثابت کنند که متاهل هستند و فرزندان باید گواهی تولد داشته باشند. برای کودکان زیر 16 سال، لازم نیست مهارت‌های زبان آلمانی داشته باشند، زیرا فرض بر این است که  می‌توانند آن را به سرعت یاد بگیرند. با این حال، برای کودکان بالای 16 سال، باید مدرک کافی دال بر مهارت زبان آلمانی و توانایی سازگاری وجود داشته باشد.

در مورد همسران، آنها برای واجد شرایط بودن باید حداقل مدرک A1 آلمانی داشته باشند. اگر همسر قبلاً در آلمان می‌توانست کار کند، همین امر در مورد همسری که در حال پیوستن بود نیز صدق می‌کرد. ویزا برای همسران نیز دارای شرایط مشابهی است.

مجوزهای اقامت آلمان

زمانی که یکی از ویزاهای مهاجرت را دریافت کردید، اجازه اقامت نیز دریافت خواهید کرد. اجازه اقامت می‌تواند موقت و دائم باشد. اجازه اقامت موقت به اتباع خارجی اجازه می‌دهد تا برای مدت مشخصی در آلمان بمانند و سپس به کشور خود بازگردند. اجازه اقامت دائم به این معناست که تبعه خارجی می‌تواند تا زمانی که بخواهد در آلمان بماند و هر زمان که بخواهد آلمان را ترک کرده و به کشور مبداء بازگردد. با این حال، اجازه اقامت دائم به این معنا نیست که شما یک شهروند آلمانی هستید. به طور کلی آلمان دارای دو اجازه اقامت موقت و یک اجازه اقامت دائم است.
مجوز اقامت استاندارد
این نوع اجازه اقامت برای تمام مقاصد مهاجرتی که در بالا ذکر شد و برای سایر اهداف مانند گذراندن دوره‌های آموزشی برای آلمانی‌های سابق که می‌خواهند به آلمان بازگردند و کسانی که به دلایل سیاسی و بشردوستانه به آلمان می‌روند استفاده می‌شود. مجوز اقامت استاندارد برای مدتی معتبر است و قابل تمدید است.
کارت آبی اتحادیه اروپا (EU)
کارت آبی اتحادیه اروپا به کارگران خارجی (که شهروند کشورهای اتحادیه اروپا نیستند) داده می‌شود که دارای مدارک بالایی هستند و می‌خواهند در آلمان کار کنند و این مهارت‌ها را به کار گیرند. مدارک بالا به این معنی است که فرد دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در هر رشته‌ای است. برای واجد شرایط بودن برای کارت آبی اتحادیه اروپا، باید قبلاً شغلی در آلمان پیدا کرده باشید و حداقل حقوق سالانه باید 56800 یورو باشد.

bue card german

کارت آبی اتحادیه اروپا به دارندگان خود این حق را می‌دهد که به مدت چهار سال در آلمان بمانند، با امکان تغییر مجوز اقامت آنها به اقامت دائم. برای واجد شرایط بودن برای اقامت دائم، فرد باید تسلط کافی به آلمانی داشته باشد، شرایط مالی خاصی را برآورده کند و بیش از 33 ماه در محل کار خود در آلمان کار کرده باشد.

مجوز اقامت یا اجازه اقامت دائم
اجازه اقامت دائم در آلمان را اجازه سکونت می‌نامند. مجوز تسویه حساب به کسانی داده می‌شود که حداقل به مدت پنج سال دارای مجوز اقامت استاندارد یا کارت آبی اتحادیه اروپا بوده و الزامات زبانی خاصی را دارند.

قبل از مراجعه به Ausländerbehörde
قبل از اینکه اداره محلی خارجی‌ها (Ausländerbehörde) یا اداره مهاجرت حتی به شما اجازه دهند برای اجازه اقامت خود درخواست دهید، باید به چندین مورد مهم رسیدگی کنید. اگر سعی کنید قبل از تکمیل این موارد، فرآیند را شروع کنید، به شما گفته می‌شود که پس از انجام این کار بازگردید.
1. ثبت نام (Anmeldung)

همه افراد بزرگسال ساکن آلمان باید محل اقامت خود را در مقامات محلی ثبت کنند. از آنجایی که قصد دارید برای مدتی بیش از 90 روز در آلمان زندگی کنید، باید ثبت نام کنید. (اگر مهاجرت کردید، باید از ثبت نام خارج شوید، abmelden).

در شهرهای بزرگتر (برلین، فرانکفورت، مونیخ، اشتوتگارت و غیره) بسته به منطقه، در Bürgeramt محلی خود که Bürgerbüro نیز نامیده می‌شود، ثبت نام می‌کنید. (به عنوان مثال، اشتوتگارت دارای بیش از 20 بورگربرو است که در سراسر شهر واقع شده اند. فرانکفورت دارای 11 دفتر شهروندی است.) در شهرهای کوچکتر شما فقط به تالار شهر (Rathaus) بروید. شما همچنین نمی‌توانید بدون مدرک ثبت نام خود یک حساب بانکی آلمانی دریافت کنید و این مورد بعدی در لیست کارهای شماست.

2. حساب بانکی (Bankkonto)

هنگامی که برای اجازه اقامت خود درخواست می‌کنید، باید ثابت کنید که درآمد و یا منابع مالی کافی دارید. بخشی از آن با صورت حساب‌های بانکی ثابت خواهد شد. یک حساب بانکی همچنین یکی دیگر از اجزای حیاتی زندگی در آلمان را به شما می‌دهد: کارت EC/Giro یا کارت بدهی بانک.

 اگر می‌خواهید کارت اعتباری آلمانی نیز دریافت کنید، توجه داشته باشید که برخلاف کارت اعتباری در آمریکای شمالی، کارت اعتباری آلمانی واقعاً یک کارت اعتباری نیست. اگر خریدی را به مبلغ 500 یورو شارژ کنید، بانک به طور خودکار این مبلغ را در صورتحساب کارت بعدی شما از حساب شما کسر می‌کند.

3. بیمه سلامت (Krankenkasse)

هر کسی که در آلمان زندگی می‌کند، از جمله مهاجران، ملزم به داشتن بیمه درمانی است. ساکنان طولانی مدت نیاز به پوشش بیمه درمانی آلمان دارند. بیمه درمانی در آلمان به دو صورت خصوصی و دولتی وجود دارد. اگر مطمئن نیستید که کدام گزینه برای شما مناسب است، همیشه می‌توانید یک بیمه نامه یک ساله از یک بیمه گر خصوصی دریافت کنید.

4. مهارت‌های زبان آلمانی (Sprachkenntnisse)

آلمان می‌خواهد که همه ساکنانش – شهروندان و غیرشهروندان – بتوانند با زبان آلمانی در این کشور فعالیت کنند. اگر بتوانید کمی زبان آلمانی را بدانید و صحبت کنید، درخواست شما برای اجازه اقامت آسانتر خواهد شد. با این حال، اگر یک مجوز طولانی مدت یا تمدید می‌خواهید، ممکن است لازم باشد ثابت کنید که در حال یادگیری زبان آلمانی هستید.

CEFR: چارچوب مشترک کشورهای اروپایی برای زبان‌ها
این مجموعه از استانداردهای زبان، با شش سطح مهارت، توسط شورای اروپا برای استفاده توسط هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا (و سایر کشورها) ایجاد شده است. آلمان از CEFR (GER, Gemeinsamer Europäischer Referenzrahmen für Sprachen) برای ارزیابی مهارت زبان داوطلب استفاده می‌کند. از A تا C، سطح A پایین‌ترین مرحله مبتدی است، در حالی که سطح C بالاترین است. هر سطح به دو سطح فرعی تقسیم می‌شود: A1/A2، B1/B2، C1/C2.

سطح زبان مورد نیاز برای مهاجرت به المان

مهارت در سطح B2 CEFR

در این سطح فرد می‌تواند نکات اصلی را در مورد مسائلی که به طور مرتب در محل کار، مدرسه، اوقات فراغت و غیره با آنها مواجه می‌شود، بفهمد.‌می تواند در سفر از عهده شرایط بربیاید. توانایی تولید متن دارد.         

سطحی که باید به آن برسید ممکن است به موقعیت مکانی شما در آلمان بستگی داشته باشد. به نظر می‌رسد که دفاتر خارجی در سراسر آلمان از نظر شرایط متفاوت هستند، اما معمولاً برای اجازه اقامت طولانی مدت باید حداقل سطح B1 یا B2 (از طریق آزمون Zertifikat Deutsch) را داشته باشید.

 برای شهروندی، ممکن است سطح C1 مورد نیاز باشد. در وب سایت Düsseldorf Ausländeramt آمده است: “Der wichtigste Bestandteil bei allen Integrationsbemühungen ist, dass Ausländerinnen und Ausländer, die neu nach Deutschland kommen, schnellst möglich Kenntnisse der deutswerbenchen Spra. Aber auch für die Erteilung von Niederlassungserlaubnissen oder für eine Einbürgerung werden Kenntnisse der deutschen Sprache voraus gesetzt.

برخی از دفاتر ممکن است به شما اجازه دهند که از آزمون Zertifikat Deutsch (و هزینه آن) صرف نظر کنید. همچنین، اگر از یک دبیرستان آلمانی فارغ التحصیل شده اید یا گواهینامه حرفه‌ای کسب کرده اید، از آزمون زبان معاف می‌شود.

همانطور که قبلاً گفتیم، هرچه آلمانی شما بهتر باشد، شانس شما برای دریافت اجازه اقامت طولانی مدت یا شهروندی آلمان بیشتر است.

شرایط سنی مهاجرت به آلمان

در شرایطی که فرد تصمیم به مهاجرت از طریق ویزای جست‌و‌جوی کار(جابسیکر- job seeker) به آلمان را دارد بهتر است حداکثر تا سن 50 سالگی اقدام نماید چرا که سن بازنشستگی در این کشور 60 سال ‌می‌باشد. حداقل سن برای سرمایه‌گذاری در آلمان 18 سال ‌می‌باشد.
اگر تمایل به مهاجرت از طریق تحصیل را دارید بهترین سن حداقل 18 تا 23 سال، برای کارشناسی‌ارشد تا 27 سال و برای دکترا تا 35 سال ‌می‌باشد.

سطح زبان مورد نیاز برای مهاجرت به آلمان

هزینه‌های مهاجرت به آلمان

اگر تمایل به حضور در کشور آلمان از طریق شرایط کاری را دارید باید حدود 9 هزار یورو در حساب بانکی خود در آلمان داشته باشید. همچنین برای دریافت اقامت تحصیلی نیز حدود 12 هزار یورو برای یک سال در حساب بانکی شما باید باشد و تمکن مالی خود را از این طریق به سفارت اثبات ‌می‌نمایید. این هزینه صرف شهریه ترم (در صورت رایگان نبودن دوره)، اجاره بها، خوراک، کتب درسی، بیمه درمانی و موارد دیگر مربوط هزینه‌های زندگی روزمره‌ می‌شود.

هزینه های مهاجرت به کشور آلمان

مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت به آلمان

یکی از شرایط تحصیل رایگان در کشور آلمان این است که مدرک معتبر زبان آلمانی داشته باشید. مقاطع این زبان به 6 سطح تقسیم می‌شوند(A1.A2)، (B1. B2)، (C1.C2). در سطح A می‌توانید در حد ابتدایی با افراد صحبت کنید و از پس چالش‌های روزمره بربیایید. در سطح B در مورد اکثر مسائل توانایی صحبت کردن را پیدا خواهید کرد. با این مدرک می‌توانید به راحتی ویزای تحصیلی از کشور آلمان دریافت نمایید. در سطح C فرد توانایی فهم تمامی مکالمات پیچیده و خواندن تمامی متون را دارد.

آزمون (DSH)
آزمون (DSH) توسط دانشگاه‌های آلمان برگزار می‌شود. قبولی در این آزمون نشان می‌دهد که فرد توانایی ورود به دانشگاه‌های آلمان و تحصیل به زبان آلمانی را دارد.

آزمون دی اس اچ

نتایج این آزمون در سه سطح است. (DSH 1): یعنی بیش از 57 درصد معادل سطح B2
(DSH 2): یعنی بیش از 67 درصد معادل سطح C1
(DSH 3): یعنی بیش از 82 درصد معادل سطح C2

مهاجرت ورزشکاران به آلمان

برای ورود به آلمان از طریق ورزش ابتدا باید ویزای ورود به این کشور را دریافت نمایید. این ویزا به شما اجازه می‌دهد برای مدت محدودی در این کشور باشید و در زمینه ورزش فعالیت نمایید.
 

مهاجرت ورزشکاران به آلمان

مهاجرت هنرمندان به آلمان
ویزای هنرمندان جز ویزاهای آزاد کاری یا فریلنسر (Freelancer)است. این ویزا به مدت سه ماه اعتبار دارد. برای دریافت اقامت از این طریق تنها اجازه زندگی در برلین را دارید. ویزای فریلنسر تا سه سال قابل تمدید است. در این مدت امکان یافتن شغل و دریافت اقامت دائم را دارید.

مهاجرت هنرمندان به آلمان

 

پیوند کوتاه:
امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
5/5 (1 امتیاز)
نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان ملل: تنها مرکز آموزش تمامی زبان ها در ایران